Shenzhen dünya ekonomisine hizmet ediyor

Shenzhen dünya ekonomisine hizmet ediyor

Bu yıl, Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi'nin kuruluşunun 40'ıncı yıl dönümü kutlanıyor. Küçük bir balıkçı kasabası olan Shenzhen, bugün çok gelişmiş ve zengin bir şehir olarak karşımızda. Shenzhen, Hong Kong'un yanı başında olmasının coğrafi avantajını da kullanarak, hem Hong Kong üzerinden dünya ticaretine ulaştı hem de Çin'in bir üretim üssü olarak Çin ana karası ile köprü görevi gördü. Shenzhen'da öncelikle sanayi gelişti ancak şehir, son dönemde Çin'in teknoloji şirketlerinin yatırım yaptığı "Silikon Vadisi" olarak anılmaya başlandı. Bu bağlamda, Shenzhen'ın özelikle yazılım ve teknoloji alanında atılım yaptığını söylemek mümkün.

SHENZHEN YENİ BİR HONG KONG MU?

40 yılda büyük bir dönüşüm geçiren şehir "mucize" olarak adlandırılıyor. Bu mucizede şüphesiz bilimsel ve teknolojik inovasyona vurgu yapmak gerekiyor. 26 Ağustos 1980'de Çin'deki ilk özel ekonomik bölge (SEZ) kurulduğundan beri Shenzhen, Çin Ticaret Bankası, Huawei, Tencent, Ping An Sigorta gibi Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin bulunduğu küresel bir metropol oldu. Shenzhen konuşulduğunda sıklıkla Hong Kong ile bir kıyas yapılıyor. Çin'in Shenzhen'ı yeni bir Hong Kong olarak geliştirdiği, düşüncesini savunanların sayısı oldukça fazla. Elbette, Shenzhen dönüşüm sağlarken Hong Kong'a yakınlığından faydalandı. Fakat bu, "Hong Kong gücünü kaybedecek yerini Shenzhen alacak" demek değil. Bu bölgede asıl odaklanılması gereken Çin'in Büyük Körfez Alanı Projesi'dir. Zira, Shenzhen bu proje için büyük önem arz ediyor.

SHENZHEN VE REFORMLAR

Shenzhen, Çin modernleşmesi ile başarılı kalkınmanın en iyi örneklerinden biri. Shenzhen'dan söz edildiğinde önemli hususlardan biri de reformlar çünkü reformlar Shenzhen'ın başarısında büyük yer tutuyor. Şunu da hatırlatalım ki, geride kalan 40 yıl süresince Shenzhen, reformun Çin'de yaygınlaşmasına ön ayak oldu. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Ekim 2018'de Shenzhen'da yaptığı konuşmada, Çin'in reform ile dışa açılma adımlarını durdurmayacağını belirtmiş ve "Çin, tüm dünyanın saygısını kazanacak daha büyük bir mucize yaratacaktır." ifadesini kullanmıştı. Çin hükümeti, geçen yılın ağustos ayında Shenzhen'ı Çin'e özgü sosyalizmin pilot bölgesi olarak inşa etme kararını aldı, 2025 yılına kadar Shenzhen'ın modern ve uluslararası inovasyon kentine, 2035 yılına kadar dünya etkisine sahip inovasyon, girişimcilik ve tasarım kentine, 2050 yılına kadar dünyada rekabet ile inovasyon gücüne sahip ve etkisi olan örnek kent haline dönüştürülmesi istendi.

EN BAŞARILI ÖZEL EKONOMİK BÖLGE "SHENZHEN"

Son yıllarda pek çok akademisyenin açıklamalarında ve bazı önemli yayın organlarında Shenzhen ile ilgili dikkat çeken yorumlar öne çıkıyor. Bunlardan birkaçını aktaracak olursak;

Örneğin, The Economist Dergisi'nde bir makalede, "Dünya genelindeki 4 bin özel ekonomik bölge arasında en başarılısı, Shenzhen'dır. Shenzhen'da bir mucize yaratılmıştır." değerlendirmesi yapıldı.

Ünlü Amerikan Sinolog Ezra F. Vogel, "Shenzhen'ı Örnek Alalım" adlı kitabında, "Dünyada gelişme hızı açısından Shenzhen'ı yakalayabilen hiçbir kent yoktur. Shenzhen, Çin'in dünyaya açılan güney kapısıdır." yorumunda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Yale Üniversitesi'nden Morgan Stanley'in eski Asya Bölgesi Başkanı Stephen S. Roach ise, Shenzhen'ı Çin ekonomisinin "rüzgâr gülü" olarak nitelendirdi.

SHENZHEN DÜNYA EKONOMİSİNE HİZMET EDİYOR

Çin'in aşama aşama her 5 yıllık ve 10 yıllık hedefini başarıyla gerçekleştirdiğine tanıklık ediyoruz. Shenzhen kentinin küçük bir kasabadan teknoloji kentine dönüştüğü süreçte en önemli etken inovasyondu. Kentin ana dokusu haline gelen "inovasyon", muhtemeldir ki daha büyük "mucize"ler yaratmanın itici gücü olacaktır. Shenzhen'ın artan inovasyon dinamizmi, geçen 40 yıl içinde dünya ekonomisiyle kaynaşmasını sağladı. Görünen o ki, dünya ekonomisine hizmette önemli bir kilometre taşı haline gelen şehir, kaliteli büyüme yönünde yoluna devam ederek dünyanın istikrara kavuşmasını hızlandırmak için büyük çaba harcayacak.

Tuğçe Akkaş

Daha fazla göster