Johnson eleştirilerin gücünden korkuyor

Johnson eleştirilerin gücünden korkuyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, geçen hafta yaptığı bir açıklama ile dikkatleri üzerine çekti. Johson, BBC muhabiri Laura Kuenssberg'e verdiği röportajda, hükümetin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının çıktığı ilk haftalar ve aylarda salgın hakkında hiçbir şey bilmediğini söyledi. Boris Johnson'ın itiraf niteliğinde olan bu açıklamaları İngiltere'de tepki topladı. Zira İngiltere Başbakanı'nın net ifadeleri kendisine yapılan eleştirilerin haklılığını ortaya koydu.

Johnson, sokağa çıkma yasağının çok geç uygulanıp uygulanmadığına dair bir sonuca varılmasının şu an mümkün olmadığını, fakat hükümetin virüsü ilk çıktığı birkaç ay içinde iyi anlamadığını ve virüsün insanlarda asemptomatik bir şekilde bulaştığını bilmediklerini dile getirdi. Hükümetin salgının başlangıcında farklı şeyler yapabileceğini belirten Boris Johnson, "Tabii ki, ne yapmamız gerektiğini anlamak için hâlâ zamanımız var." diye konuştu.

İNGİLTERE'DE HALKTAN SORUŞTURMA TALEBİ

Johnson, bu açıklamaları ile koronavirüs soruşturmasına ihtiyaç olduğu konusunda ısrar edenlerin haklılığını da gösterdi. Özellikle bakımevlerinde Covid-19 nedeniyle ölen binlerce insan ile ilgili büyüyen bir öfke var. Kederli aileler uzun zamandır sorularına hükümetten yanıt bekliyor. Temmuz ayının ilk günlerinde Ulusal İstatistik Ofisi'nin (ONS) yayınladığı yazılı açıklamada, bakımevlerinde kalan 19 bin 394 yaşlının koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. Burada önemli bir detay var ve en fazla ses bunun üzerinde yükseliyor. Şöyle ki; bakımevlerindeki ölümlere ilişkin yapılan açıklamada ölen kişilerin 14 bin 658'inin hastaneye kaldırılmadan, bakımevlerinin içerisinde yaşamlarını yitirdiği bilgisi paylaşıldı. İşte bu bilgi toplumda büyük tepki oluşmasına neden oldu.

Bakımevlerinde yakınlarını kaybeden acılı aileler defalarca Johnson ile görüşme talebinde bulunsa da Johnson bu talebi reddetti çünkü pandemi ile mücadelede başarısızlık eleştirilerinin gücünden korktu. Tüm bu yaşananlar pandeminin ilk dalgası esnasında neyin yanlış gittiğini gösteriyordu. İkinci dalga görülmeden önce sürecin hızlı ve bağımsız şekilde incelenmesine ihtiyaç olduğu konusunda hemfikir olan büyük bir çoğunluk mevcut. Bu kitle, hükümetin salgını yönetmedeki başarısızlığının incelenmesini talep ediyor ve "Eğer hükümetin saklayacak bir şeyi yoksa bizi endişelerimizden kurtarmak için bunu yapmalı." deniyor. Oysa Johnson, bir süre önce pandemi konusunda "bağımsız" soruşturma başlatılacağı sözünü vermişti.

SAĞLIKTA REFORM BEKLENİYOR

Boris Johnson, Başbakan olarak yaptığı ilk konuşmada sosyal hizmetlerde yaşanan krizi herkes için düzelteceklerini söylemişti. Ancak gelinen noktada düzeltmeye dair hiçbir işaret yok. Hükümetin, özellikle sağlık konusunda radikal reform yapması aciliyet arz etse de bugün gelinen noktada bu yönde bir adım atılmadığı görülüyor.

Görünen o ki, hükümet hatalarını kabul etmeye gerçekten hazır olana kadar İngiltere'de halkın soruları katlanarak çoğalacak. Bu bağlamda olası bir ikinci dalgayı hükümetin idare edebileceği konusunda toplumdaki endişe de devam edecek.

Tuğçe Akkaş

Daha fazla göster