Hainan uluslararası finans ve turizm merkezi olma yolunda

Hainan uluslararası finans ve turizm merkezi olma yolunda

Hainan Serbest Ticaret Limanı inşasıyla ilgili genel plan kısa süre önce açıklandı.

Çin hükümeti, limanın inşasında yüksek nitelikli dışa açılma gerçekleştirileceğini duyurdu. Bu açıklama dünyaya bir mesaj niteliğinde yorumlanabilir. Zira Covid-19 salgını nedeniyle küresel ekonomide yaşanan gerileme ticari korumacılığı beraberinde getirdi. Çin'in bu adımı, bölgesel ve küresel ekonomiye güç katmanın yanı sıra Çin piyasasının çekiciliğini artıracak ve dünya ekonomisine de hareket sağlayacaktır.

Projenin açıklanmasının akabinde farklı değerlendirmeler yapıldı. Çin'in ikinci bir Hong Kong inşa edeceğini düşünenler olmakla birlikte bu projenin Hong Kong'u tamamlayacak nitelikte olacağını savunanlar da var. Elbette bugünden yarına öngörüde bulunmak kolay değil ancak Hong Kong'un geldiği nokta hâlihazırda iyi bir örnek olarak karşımızdayken Hainan yakın zamanda yeni bir küresel ticaret ve finans merkezi unvanını almaya aday.

HAINAN ULUSLARARASI FİNANS VE TURİZM MERKEZİ OLMA YOLUNDA

Hainan'ın turizme katkısına vurgu yapmayı unutmamak gerek. Çünkü bölge, turizm açısından önemli bir destinasyon. Kumlu plajları ile tanınan Hainan, serbest ticaret limanı projesi ile turizm endüstrisine de ayrı bir ivme katacaktır. Kısaca özetleyecek olursak, eyalet Nisan 2011'de hükümetten denizaşırı duty-free pilot programını uygulama izni aldı. İşte o tarihten itibaren gümrükten muaf ürünleriyle Çin genelinde turistlerin gözde alışveriş ve tatil mekânlarından biri oldu. Hainan bugün sadece Çin genelinde değil Çin dışında da turistler arasında popüler hale geliyor. 2019 yılı verilerini incelediğimizde Hainan'ın 1,44 milyonu yerli turist olmak üzere 83 milyondan fazla turist ağırladığını görüyoruz. Turist sayısındaki yıllık artış yüzde 9 olurken, yerli turist sayısı yüzde 13,6 arttı. Hainan'da 161 beş yıldızlı otel ve 6 ulusal düzeyde en yüksek dereceye sahip turistik mekân bulunuyor. Adanın içini dolaşan bir de hızlı tren hattı var ki, bu özelliğiyle Hainan dünyada bir ilk.

TURİZM SEKTÖRÜ EYLEM PLANI

Hainan adası için 20 Mart'ta turizm sektörünün yeniden canlandırılmasını öngören bir eylem planı yayımlandı. 2020-2021 döneminde uygulanacak plan; finansal destek, yeni turizm projelerinin hayata geçirilmesi, turistik tüketimin teşviki ve turizm sektörü için nitelikli uzman yetiştirme gibi alanları kapsıyor. Plana göre, Hainan yerel hükümeti, sektörün yüksek kaliteli gelişmesi için arsa kullanımıyla ilgili düzenlemeler gerçekleştirecek. Buna göre turistik projeler için arsa kullanım fiyatları, ticari amaçlı proje fiyatlarının yüzde 60'ı kadar olacak. Ayrıca, ekolojik çekirdek bölgenin haricindeki bölgelerde turistik tesislerin inşasına izin verilecek. Hainan yerel hükümeti, turizm alanında faaliyet gösteren işletmelerin yükünü azaltmak için maliyetlerin düşürülmesine yönelik adımlar da atacak. Örneğin, turistik işletmelerin kira bedelini düşüren mekân sahipleri, ocak-haziran döneminde ödemeleri gereken emlak vergisi ve arsa kullanım vergisinden muaf tutulabilecek.

HAINAN ADASI'NIN ÜNLÜ TURİSTİK KENTİ "SANYA"

Hainan'ın turizme olan katkısına değinmişken Sanya demeden olmaz. Çünkü Çin'in ünlü turistik bölgesi Hainan adasının en ilgi gören yeri, güneyindeki tropik Sanya kentidir. Burası tropikal iklimi ve plajları ile özellikle Çinli turistler tarafından çok fazla tercih ediliyor. Güney Çin Denizi'nde bulunan ve 258 kilometrelik bir kıyı şeridine sahip olan kentin iç kesimlerinde tropik ormanlar mevcut. Bölgenin ulaşım açısından da rahat olduğunun altını çizmek gerek. Örneğin Londra ve Sanya arasında devam etmekte olan aktarmasız uçak seferleri, Hainan adasının Avrupa'ya erişimini kolaylaştırıyor. Beijing'den 5, Shanghai'dan 4 saatlik uçak yolculuğuyla ulaşılan Sanya, gökdelen mimarisiyle de dikkat çekiyor.

SİNEMA ENDÜSTRİSİ VE SPOR TURİZMİNE TEŞVİK

Hainanlı yetkililer özellikle son dönemde eyaletin ekonomisini daha da güçlendirmek için ardı ardına planlar yayımladı. Örneğin yine kısa süre önce eyaletin merkezi Haikou'da sinema endüstrisinin gelişimini teşvik etmek için bir dizi tedbir onaylandı. Alınan tedbirler ile bölgenin uluslararası pazarda ses getirmesi ve adada gelişmiş film endüstrisi yaratması bekleniyor.

Yerel hükümetin bir diğer planı ise spor alanında oldu. 2020-2025 döneminde bölgede spor odaklı ulusal turizm pilot bölgesini oluşturmayı öngören bir plan yayımlandı. Spor turizmi piyasasının güçlendirilip bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin borsaya girmesinin teşvik edileceği planın, Hainan'da serbest ticaret pilot bölgesi ve serbest ticaret limanının inşasına güç katacağı düşünülüyor. Planda, Hainan'da spor turizminin gelişmesini hızlandırmak için özel bir fonun oluşturulması, Hainan Spor Endüstrisi Grubu'nun kurulması, spor turizmine ilişkin yatırım ve finans platformlarının tesis edilmesi gibi bir dizi tedbir alınacağı belirtiliyor.

ÇİN'DEN DÜNYA SAHNESİNE YENİ BİR İMZA

Görünen o ki, turizm alanında kendini ispat eden Hainan, farklı alanlarda başarıya hazır. Hainan Serbest Ticaret Limanı inşasıyla yeni bir atılıma geçen bölge önümüzdeki yıllarda şüphesiz dünyanın yakından takip ettiği yerlerden olacak. Çin, yatırımları ve sağlam ekonomik altyapısı ile yükselen yıldız unvanını korurken Hainan projesi de Çin'in dünya sahnesine attığı en son imza olarak çok konuşulacak.

Tuğçe Akkaş