Demokrat aday Joe Biden farkı açıyor

Demokrat aday Joe Biden farkı açıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) seçimlerle ilgili anketler son günlerin en önemli haber başlıkları arasında yer alıyor. Seçime giden süreçte özellikle ABD basınında neredeyse her gün yeni bir anket sonucu paylaşılıyor. 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerine geri sayım sürerken ABD Başkanı Trump ikinci kez seçilecek mi? Farklı öngörüler paylaşılsa da yaygın olan görüş, Demokrat aday Joe Biden, Trump'a karşı farkı giderek açıyor.

2016 yılında yaşananlar unutulmuş olsaydı, 3 Kasım seçimlerinden Donald Trump'ın yenilgi ile çıkacağını yüksek sesle söylemek daha kolay olurdu. Anketlerden yansıyan en dikkat çekici sonuçlardan biri sadece Joe Biden'ın Trump'ın önünde olması değil. Amerikalıların %72'sinin ülkelerinin yanlış yolda ilerlediğine inanması, göze çarpan önemli sonuçlardan…

Dört yıl önceye gidersek anlaşıldı ki, anketler yanlış sonuçlar yansıtabiliyor. Peki, bugün yapılan anketlerdeki doğruluk payı nedir? Joe Biden'ın şimdiye kadar yapılan anketlerin çoğunda önde gittiği ve anketler 2016'daki gibi yanlış sonuç verse dahi Biden'ın kazanacağına inananların sayısının yüksek olduğu görülüyor.

TRUMP SEÇİM KAMPANYASI MENAJERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Trump'ın oy kaybetmesinde Covid-19 salgını ile mücadeledeki tutumu en önemli parametre. Bugün hâlâ vaka sayısı ile ölüm oranlarının yüksek olması ve bununla birlikte ABD'nin salgının merkez üssü haline gelmesi yürütülen politika ile alınan önlemlerin yetersizliğini gösteriyor.

Trump'ın da seçime yönelik kaygıları artmış olmalı ki, seçime 16 hafta kala kampanya menajerini değiştirdi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Trump, 2016 seçimlerinde saha yöneticisi olarak çalışan Bill Stepien'i seçim kampanya menajeri olarak atadığını, görevden alınan Brad Parscale'in ise kıdemli danışman olarak görev yapacağını açıkladı. Amerikan medyasında Trump'ın seçime aylar kala yaptığı bu değişikliğin sebebi olarak geçen ay Oklahoma'nın Tulsa kentinde yapılan mitinge katılımın çok düşük seviyede kalması ve son anketlere göre, Demokrat rakibi Joe Biden'ın Trump ile aradaki oy farkını artırması gösterildi.

DEMOKRAT ADAY JOE BIDEN FARKI AÇIYOR

Tüm bunlar göz önüne alındığında, acaba rasyonel tepki Trump'ın başkanlık görevinin sona ermesinin dört gözle beklendiği mi? Doğru cevap; o kadar da hızlı değil, olabilir. Zira, Trump'ın kaybetmesi için Biden'ın kazanması yeterli olmayacak. Biden'ın "büyük farkla" kazanması gerek. Çünkü, şu görüşü savunan uzmanlar da var "Trump kaybedecek ama gitmeyi reddedecek."

Bununla ilgili geçen ay 2020 seçimlerine yönelik Trump'ın attığı tweet düşünülebilir. Donald Trump, uzaktan oylama yoluyla yapılma ihtimali olan seçimler için "Hileli 2020 seçimleri" ifadesini kullanmış ve "Milyonlarca uzaktan oy pusulası, yabancı ülkeler ve başkaları tarafından basılacak. Bu çağımızın skandalı olacak" iddiasında bulunmuştu. Öte yandan Demokratlar ise Covid-19 salgınının pençesinde seçmenlerin sandık başına gitmesinin tehlikelerine işaret edip sistemi savunuyor.

Washington Post ve ABC News tarafından gerçekleştirilen bir seçim anketinde, halkın koronavirüs salgınıyla mücadelede Joe Biden'a güvendiği ortaya çıktı. Üç buçuk ay önce salgınla mücadelede her iki adaya karşı olan güvenin bugün Covid-19 vakalarının ülke çapında yükseldiği dönemde Biden'ın 15 puan farkla Trump'ın önünde olduğu gözleniyor. Bu arada Biden ile ilgili yapılan yorumlarda öne çıkan eleştirilerden biri, adaylığı için yeterli coşkuyu taşımaması. Ancak Biden destekçilerinin üçte ikisinin coşkusu çok fazla olmasa da asıl meselenin Trump'ı mağlup etmek olduğundan tercihlerini Biden'dan yana kullanacakları yönünde.

BAŞKANLIK YARIŞINDA TRUMP'IN YENİ HAMLESİ NE OLACAK?

Trump'ın güvendiği en önemli konuların başında ekonomi geliyordu zira ekonomi yönetiminde kendine güveni sonsuzdu. Fakat salgınla birlikte bu konuda da başarısız bir tavır sergilemesi seçime giden yolda hanesine eksi olarak yazıldı. Trump'ın kişiliği ve mizacının da seçmen tarafından eskisi kadar kabul edilebilir olmadığı anketlerden çıkan bir diğer sonuç. Örneğin, yine bir anket sonucundan çıkan ilginç bir veriyi paylaşacak olursak Amerikalıların %76'sı Trump'ın aynı fikirde olmadığı insanlar hakkında konuştuğu zamanlarda çizgiyi aştığını düşünüyor. Ki, bu tarz açıklamalarına binlerce örnek vermek mümkün… Salgını ve dalgalı ekonomiyi yönetmedeki başarısızlığın yanında George Floyd'un ölümü ile Trump'ın bazı demeç ve tavırları da kendisine büyük zarar verdi. Trump'ın bu konuları ele alma biçimini nüfusun büyük kısmı onaylamıyor.

Son olarak ABD'de yayın yapan Fox News kanalının pazar günkü programına katılan Trump, kendisine yöneltilen "Kasım ayındaki seçim sonuçlarını kabul edecek misiniz?" sorusuna "Duruma bakmalıyım. Sonuçları görmem lazım. Bu soruya sadece 'evet' demeyeceğim, 'hayır' da demeyeceğim. Son sözümü de daha söylemedim." ifadelerini kullandı. Anketlerde Joe Biden'ın kendisinden çok daha fazla oy alacağına dair sonuçları ise Trump, "yalan haber" olarak niteledi ve seçimleri kaybetmeyeceğini iddia etti. Donald Trump, yine aynı programda anket sonuçlarının gerçeği yansıtmadığını ve 2016'daki seçimlerde de yalan haberler yapıldığını şimdi ise çok daha büyük yalan haberler üretildiğini dile getirdi.

Tabii ki anket sonuçlarını değerlendirirken dört yıl öncesi yaşananlardan yola çıkmak yanlış olmayabilir ama bu kez anketlerin gerçeğe daha yakın sonuçlar sunacağına inanan bir kesim olduğunu da unutmamak gerek. Öyle ki, bu görüşü savunanlar böyle düşünmek için pek çok neden olduğunu söylüyorlar. 3 Kasım'a giden süreçte seçime ve anketlere dair sayısız haberin basına yansıyacağına şüphe yok. Bakalım, başkanlık yarışında Trump'ın yeni hamlesi ne olacak?

Tuğçe Akkaş

Daha fazla göster