“Çifte 11” dijital ticaretin önemini bir kez daha gösterdi

“Çifte 11” dijital ticaretin önemini bir kez daha gösterdi

Çin, yılın ikinci ve üçüncü çeyreğindeki toparlanma ile koronavirüs salgınını dünyada en hızlı atlatan ülke oldu. Son olarak da, bu yılki "Çifte 11" alışveriş festivali ile Çin ekonomisinin salgın karşısındaki dayanıklılığı bir kez daha kanıtlandı.

Verilere baktığımızda, alışveriş festivalinde Alibaba Grubu'na bağlı Tmall.com adlı e-alışveriş platformu aracılığıyla gerçekleştirilen toplam satış miktarı 498 milyar 200 milyon yuan'a ulaşırken, ithal ürünlerin satışı ise geçen yıla göre yüzde 47 arttı. Küresel çapta etkili olan ve tüketim şenliği olarak da tanımlanan "Çifte 11" alışveriş çılgınlığında bu yıl yine küresel sipariş rekoru kırıldı. Her ne kadar satışlar küresel bir rekora imza atsa da bu canlılığın merkezi, şüphesiz Çin'di çünkü açıklanan rakamlarda Çin'in etkisi çok büyük.

"ÇİFTE 11" DİJİTAL TİCARETİN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ

Alışveriş festivali ile ilgili verilerden söz ederken, Çin'deki elektronik ticaretin gelişmişliğine de vurgu yapmalıyız. Koronavirüs salgını nedeniyle mağazalara gidilemedi ve salgın rakamların artmasında önemli bir faktör oldu. Salgının etkisi genel anlamda dijital ticareti tüm dünyada ön plana çıkarmışken, "Çifte 11" de dijital ticaretin önemini bir kez daha gösterdi. Bu yıl, etkinlik kapsamında özellikle ithal ürünlerin satışında rekor kırıldı. Alibaba'ya bağlı Tmall'ın kampanyasına yurt dışından 25 bin mağaza katılırken, 2 bin 600'den fazla yeni marka ve 1 milyon 200 bin çeşit yeni ithal ürün ilk kez Tmall platformuyla festivalde yer aldı. 10 lüks markanın tamamı ise, yeni ürünlerini ilk kez tüketici ile buluşturdu.

ÇİN KORONAVİRÜS SALGININI KUSURSUZ YÖNETTİ

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, sağlam bir iç piyasa temeline sahip. İç piyasa açısından bakıldığında, ülkede insanların yaşam standartları devamlı yükseliyor ve iç tüketim talepleri giderek artıyor. Ekonomik kalkınmanın ve sosyal ilerlemenin sıklıkla iç piyasa refahıyla birlikte yol aldığı düşünülürse, güçlü iç piyasa tabii ki, ekonominin güçlü ve önemli bir özelliği. Küresel ekonomi ile siyasi ortamın hızlı ve büyük değişiklikler geçirdiği günümüzde, güçlü bir iç piyasa yalnızca küresel ekonomideki risklere karşı garanti değil, korumacılık ve tek yanlılık konularında da etkili. İkinci ve üçüncü çeyreklerde Çin ekonomisinde görülen toparlanma, Çin'in salgını kontrol altına almadaki başarısına, ülkenin sağlam endüstriyel üssüne, büyük iç pazarına ve ihracatın canlanmasına bağlanıyor. Bu noktada, virüsün ekonomik etkisinin ne denli yıkıcı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Fakat, Covid-19'un ciddi küresel etkilerine rağmen, Uluslararası Para Fonu, Çin'in bu yıl büyüme gösterecek tek büyük ekonomi olacağını tahmin ediyor.

ÇİN DÜNYA İÇİN ÖNEMLİ BİR TİCARET ORTAĞI

Bugüne dek açıklanan veriler, Çin ekonomisinin güçlü bir toparlanma gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor. Çin, koronavirüsten etkilenen ilk ülke oldu. Ancak, Çin çok hızlı hareket etti ve tehlike bölgesinden çıkmak için büyük mücadele verdi. Bu yıl pozitif büyüme oranına sahip tek ülke olan Çin, şimdi önümüzdeki beş yıl ve sonrasındaki gelişiminin yolunu çiziyor. Bununla paralel, Çin'in yeni beş yıllık kalkınma planı da oldukça dikkat çekiyor. Kısa süre önce gerçekleştirilen, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 19. Merkez Komitesi'nin beşinci genel kurulunun bitiminde ülkenin yeni beş yıllık planını ve 14'üncü vizyonunu ortaya koyan yeni bir bildiri yayınlandı. Plan, yüksek kaliteli büyüme, teknolojide yenilik, halkın geçimini iyileştirmek ve uluslararası pazarların tamamlayacağı iç pazarı başlıca dayanak noktası olarak anlatan yeni "çifte dolaşım" kalkınma planını kurmak üzerine inşa edilmiş. Pek çok uzman, "çifte dolaşım"ı büyük bir kalkınma stratejisi olarak yorumlarken bu stratejinin başarılı olacağına vurgu yapıyor ve 14. Beş Yıllık Plan'ın kalkınma ile ekonomik politikalar belirleme bakımından dünyanın geri kalanına bir örnek oluşturduğunu düşünüyor. Hâlihazırda Çin'in ekonomiyi toparlamak için güçlü mali politikalar uygulaması ve makroekonomik göstergeler, ülkedeki iyileşmenin hız kazandığını tüm dünyaya kanıtlıyor.

Ve Çin, yakın zamanda açıkladığı yeni kalkınma planı ile büyük ölçüde yabancı yatırımcılara erişimi artırmaya, yeniliğe ve yeşil büyümeye odaklanacak. Bu, şüphesiz son 40 yıldır ekonomik büyümenin ve küreselleşmenin öncü gücü olan Çin'i dünya için daha önemli bir ticaret ortağı haline getirecek.

Tuğçe Akkaş

Daha fazla göster