Birleşik Krallık'ta test stratejisi tartışılıyor

Birleşik Krallık'ta test stratejisi tartışılıyor

Türkiye'de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın her vakanın hasta kabul edilmediğini ve günlük olarak bildirilen koronavirüs verilerinde yalnızca Covid-19 semptomu gösteren kişilerin yer aldığını açıklaması üzerine başlayan "hasta" ve "vaka" tartışması ile ilgili farklı yorumlar yapılırken, Birleşik Krallık'tan asemptomatik vakalarla ilgili dikkat çeken haberler basına yansıdı. Haberlerde, Birleşik Krallık'ta yapılan bir araştırmada, koronavirüs testleri pozitif çıkan hastaların yüzde 86'sının belirti göstermediği ifade ediliyordu.

26 Nisan-27 Haziran tarihleri arasında İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda bölgelerinde yapılan testlerden 115'inin pozitif çıktığı, hastalık belirtisi göstermeyen asemptomatik vakaların pozitif sonuçlarda büyük çoğunluğu oluşturduğu tespit edildi. Yine araştırmaya göre, test sonucu pozitif çıkan kişilerden sadece 16'sı testin yapıldığı gün semptom gösterirken geriye kalan 99 kişide hiçbir semptom gözlenmedi. Ayrıca testin yapıldığı gün belirti gösteren 142 kişinin testinin negatif çıktığı da not edildi. Birleşik Krallık genelinde sadece koronavirüs semptomları gösteren, geçmeyen öksürük, ateş ya da tat ve koku kaybı bulunan kişiler test yaptırmaya teşvik ediliyor, pozitif vakalarla temaslı kişiler ilk etapta evlerinde karantinaya gönderiliyor. Bu arada, araştırma sonuçlarının şu an uygulanan test politikasının pozitif vakaların büyük çoğunluğunun tespit edilememesi riskini beraberinde getirdiğini savunanların sayısı da hayli yüksek. Londra Üniversitesinden Salgın Hastalık Uzmanı Irene Petersen, test sonucu pozitif çıkan çok sayıda kişinin test günü semptom göstermemiş olmasının gelecekteki test stratejilerinde değişiklik gerektirdiğini belirterek, "Sonuç olarak virüsün sessizce yayılmasını ve yeni salgın dalgalarını önlemek için testler yaygınlaştırılmalı." dedi.

BİRLEŞİK KRALLIK'TA TEST STRATEJİSİ TARTIŞMASI

Birleşik Krallık'ta son haftalarda vaka sayılarındaki artış rekor denilecek seviyelere ulaştı. Hükümetin art arda uygulamaya koyduğu kısıtlamaların işleyişinde sorunlar olduğu gözleniyor. Özellikle yüksek can kaybıyla dünya sıralamasında en üst sıralarda yer alan Birleşik Krallık'ta önceki gün resmi verilere göre yeni vaka sayısı 17 bini aştı. Dün açıklanan verilere göre ise, son 24 saatte 12 bin 872 kişiye yeni tip koronavirüs (Covid-19) teşhisi konuldu.

Başbakan Boris Johnson'ın bu hafta ülkenin kuzeyindeki, Liverpool, Manchester ile Newcastle'ın da dâhil olduğu kentlerde bar, kafe ve restoranların yeniden kapatılacağını açıklaması bekleniyor. Çünkü buralarda temasın vaka sayısını ciddi oranda artırdığı düşünülüyor. Özellikle Liverpool'da yeni önlem planı çerçevesinde, en sert sınırlamaların getirilebileceği görüşü hakim. BBC'nin haberine göre, yeni plan ile yerel çapta sınırlama yaklaşımı resmiyet kazanacak. Liverpool kentinde, bir ev halkı ancak belirledikleri diğer bir ev halkı ile sosyalleşebilecek. Ulaştırma, okul, iş ve transit geçiş özelinde sınırlanacak. Kent dışından kişilerin şehirde kalışına izin verilmeyecek.

Bar, kafe ve restoranlarının yeniden kapatılmasından söz etmişken şunu da paylaşalım; iş dünyasından sorumlu bakan yardımcısı Nadhim Zahawi'nin kısa süre önce yaptığı açıklama yine üzerine konuşulan haberlerden oldu. Çünkü Zahawi, koronavirüs vakalarının yaklaşık üçte birinin bar ve restoran kaynaklı olduğunu söyledi.

YENİ BİR ÖNLEM PLANI MI UYGULANACAK?

Birleşik Krallık'taki bir diğer sorun ise, ekonomi. Salgının neden olduğu ekonomideki gerileme dünya genelini etkisi altına almış durumda. Ülkede hükümet bir süre önce karantina nedeniyle kapanacak şirketlerde çalışanların maaşlarının üçte ikisinin ödeneceğini duyurdu. İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi'nden (ONS) yapılan açıklamada, ekonominin ağustos ayında hız keserek yüzde 2,1 büyüme kaydettiği bildirildi. Hatırlarsak, İngiliz ekonomisi haziran ayında yüzde 8,7, temmuz ayında ise yüzde 6,6 büyüme göstermişti. ONS açıklamasından, ağustos ayındaki büyümede İngiliz hükümeti tarafından halkın restoran ve kafelerde yemek yemesinin desteklenmesi için yürütülen yüzde 50 indirim kampanyasının etkili olduğu kaydedildi.

Ekonomistler artan koronavirüs vakalarına karşılık yeniden sıkılaştırılan önlemlerin, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış sürecine ilişkin artan belirsizliklerin önümüzdeki aylarda büyüme üzerinde baskı oluşturabileceğini öngörüyor. Vatandaşlar ise, merakla ücretli izinlerle ilgili yeni planın açıklanmasını bekliyor. Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın bu ay sonunda sona ermesi beklenen ücretli izin programının, yerel ölçekte karantina uygulamalarının devam ettiği şehirlerde uzatılmasına ilişkin yeni bir plan sunması öngörülüyor. Son verilere göre, ülkede 9,6 milyon kişi hükümetin ücretli izin programından yararlanıyor.

BREXIT VE PANDEMİ SORUNSALI

Pandemi nedeniyle her ülke farklı bir strateji ile ekonomideki olumsuz gidişi durdurma çabası içinde. Açıklanan yeni programlar ülkeler özelinde farklı uygulamaları kapsıyor. Tabii, Birleşik Krallık için en büyük handikap tam da Brexit sürecinde salgına mücadele etmek oldu. Hâlihazırda AB'den ayrılışın zeminini hazırlama çabası içindeyken pandeminin yaralarını sarmak kolay olmayacak gibi görünüyor. Zira, salgınla mücadele konusunda başarılı bir grafik sergileyemeyen hükümet, halkın desteğini büyük oranda kaybetmiş durumda. Her iki konuda alınan kararlar ve gerçekleştirilen uygulamalar vatandaşın bütçesini derinden etkiledi. Özellikle kira ödemesi konusunda sorun yaşayan İngilizler, yöneticilerden ekonomilerini rahatlatacak haberler bekliyorlar. Bakalım hükümet, önümüzdeki dönemde vatandaşları haklılığına inandırmak ve ikna etmek için nasıl bir plan sunacak?

Tuğçe Akkaş

Daha fazla göster