Birleşik Krallık'tan yeni karantina kararı

Birleşik Krallık'tan yeni karantina kararı

Avrupa ülkeleri koronavirüs salgının etkisini artırması üzerine yeniden karantina tedbirlerini uygulamaya başladı. İlk yasak haberinin Fransa'dan geldiği Avrupa'da, önceki gün Birleşik Krallık'tan gelen karantina kararı dünya gündeminin ilk sıralarında yer aldı. Birleşik Krallık'ı takiben Çekya ve Avusturya'da da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Birleşik Krallık'ın karantina kararı süresi itibarıyla çok dikkat çekti zira Başbakan Boris Johnson 5 Kasım ve 2 Aralık tarihleri arasında ülke genelinde karantina uygulanacağını duyurdu. Ülkede uygulanacak sokağa çıkma yasağı ile okullar dışındaki tüm perakende mağazaları, restoranlar, barlar ve hizmet sektöründeki diğer işletmeler bir ay boyunca kapatılacak. Johnson yaptığı açıklamada, "Sonbaharda görülen vaka artışının önüne geçmek istiyorsak şimdi harekete geçmeliyiz. Evde kalın, hayat kurtarın." dedi. Alınan bu kararda, Birleşik Krallık vaka sayısının 1 milyonu aşmasının etkisi olduğu belirtiliyor. Birleşik Krallık, daha önce bölgesel karantina politikası izlemiş, salgının oranına bağlı olarak "orta", "yüksek" ve "çok yüksek" olmak üzere üç aşamalı bir plan uygulamıştı. İlk aşama, kapalı veya açık alanlarda buluşmaların 6 kişiyle sınırlandırılmasını, barlar ve restoranların yerel saatle 22.00'da kapanmasını içeriyordu. İkinci aşamada farklı hane üyelerinin kapalı mekânlarda görüşmeleri yasaklanırken, üçüncü aşama ise bu önlemlerin yanı sıra barlar ve restoranların kapatılmasını öngörüyordu. Ancak ülkede özellikle Londra'da tüm uyarılara rağmen vatandaşlar kurallara etkili şekilde riayet etmedi.

BİRLEŞİK KRALLIK, AVRUPA'DA 1 MİLYON VAKA SAYISINI GEÇEN 3'ÜNCÜ ÜLKE OLDU

Ek tedbirler konusunda beklenen uyum görülmediğinden Başbakan Boris Johnson, önceki gün açıkladığı yeni karantina önlemleri ile durumun ciddiyetine vurgu yaptı. Öyle ki, Johnson yerel kısıtlamaların işe yaramadığını net olarak kabul etti ve "Harekete geçmezsek, bu ülkede ölüm vakalarının günde birkaç bin kişi arttığını görebiliriz." diye konuştu. Öte yandan, işsizliğin de tırmanışta olduğu ülkede, hükümetin verdiği maaş desteği programının aralık ayına kadar uzatıldığı ilan edildi. Son verilere baktığımızda, Birleşik Krallık, İspanya ve Fransa'nın ardından Avrupa'da 1 milyon vaka sayısını geçen 3'üncü ülke olurken, dünyada ise 9'uncu sırada yer alıyor.

Tabii Avrupa'nın kalanında da durum pek iç açıcı değil. Koronavirüs salgının Avrupa'da yeniden etkisini artırması ile birçok ülke sokağa çıkma yasağını yeniden uygulamaya başladı.

Örneğin, Avusturya'da gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ülkede artan koronavirüs vakalarının ardından 3 Kasım'dan itibaren 10 gün süre ile gece sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Ülkede son verilere göre, toplam can kaybı bin 109'a ulaştı.

Birleşik Krallık ile Avusturya'nın "karantina ve sokağa çıkma yasağı" getirmesinin ardından Portekiz de kısıtlama tedbirleri aldı. Portekiz halkın yüzde 70'ini kapsayacak şekilde karantina uygulamaya başladı. Alınan kararla Portekiz'de halk, iş ve okul dışında evinde karantinada kalacak. Tedbirler kapsamında dükkân ve mağazalar akşam 22.00'da kapanacak. Portekiz Başbakanı Antonio Costa, "Hiçbir şey yapılmazsa, enfeksiyonlardaki artış, kaçınılmaz olarak bizi sağlık sistemimizde başarısızlık durumuna götürür." açıklamasını yaptı.

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı bir diğer ülke, Fransa. Covid-19 vakalarındaki hızlı artış nedeniyle 30 Ekim itibarıyla ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması başladı ve uygulama 1 Aralık'a kadar devam edecek.

ALMANYA'DA KISITLAMALARIN FARKLI SEKTÖRLERE MALİYETİ YAKLAŞIK 19,3 MİLYAR EURO

Salgına karşı sıkı önlemler alarak ilk dalgadan en az hasarla çıkmayı başaran Almanya'da da vaka sayısı artıyor. Almanya'nın önde gelen sağlık kuruluşlarından Robert Koch Enstitüsü, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 10 bin 481 olduğunu bildirdi. Alman Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü (DIW) verilerine göre, ülkede bugün başlayacak yeni kapanma süreci ekonomiye pahalıya mal olacak. DIW, yeni korona kısıtlamalarının farklı sektörlere maliyetinin yaklaşık 19,3 milyar Euro'yu bulacağını öngörüyor. İkinci kısmi kapanma kapsamında başta restoranlar olmak üzere gastronomi alanındaki işletmeler ay sonuna kadar kapalı kalacak, eğlence ve boş zamanı değerlendirme amaçlı etkinlikler de ülke çapında yasaklanacak. Bu önlemlerden lokanta, bar ve diskoların yanı sıra tiyatro, opera, konserler, fuarlar, sinemalar ve oyun salonları gibi işletmeler de etkilenecek. Otellerde turistik amaçlı konaklamalara izin verilmeyecek. Tahminlere göre, gelecek üç aylık dönemde çalışan sayısı yaklaşık 100 bin azalacak. Kısa mesai uygulanan pozisyonlar da yıl sonuna kadar 400 bin artarak 3 milyon 200 bine çıkacak. 

Avrupa'da ikinci dalganın etkili olduğu ülkelerden Çekya'da ise, hükümet salgın hastalıkla mücadele kapsamında yeni kararlar aldı. Karantina uygulanan ülkede bugünden itibaren saat 21.00'dan 05.00'a kadar acil durumlar dışında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Gece sokağa çıkma yasağının bir hafta süresince uygulanması öngörülen ülkede pazar günleri alışverişe izin verilmeyecek. Çekya'da son verilere göre, can kaybı 2 bin 365 oldu. Bu arada, Başbakan Andrej Babis parlamentoya OHÂL'in uzatılması teklifini sundu fakat teklif Çek parlamenterler tarafından kabul görmedi, OHÂL'in şimdilik 20 Kasım Cuma gününe kadar uzatılması kararlaştırıldı. Maske takmanın zorunlu olduğu ülkede okullar uzaktan eğitime geçiş yaparken, kafeterya, bar, restoran ve eğlence yerleri kapatıldı.

AVRUPA'DA KARANTİNA SÜRELERİ UZAYABİLİR

Slovakya'da alınan bir karar oldukça önemliydi çünkü hükümet, 10 yaş üstü herkesin hızlı antijen testten geçirilmesi için adım attı. Hafta sonları yapılacak uygulamayla bütün ülkenin testten geçirilmesi hedefleniyor. Nüfusu yaklaşık 5,5 milyon olan Slovakya, bir günde 2 milyon 580 bin kişiye koronavirüs testi uyguladı. Dün paylaşılan sonuçlara göre, ülkede 25 bin 850 kişinin testi pozitif çıktı. Slovakya hükümeti, geniş test süreciyle sıkı tedbirler almadan salgını önlemeyi hedeflediklerini bildirdi. Savunma Bakanı Jaroslav Nad, yaptığı açıklamada nüfusun yüzde 1'inin pozitif çıktığını duyurdu. Test sürecine 40 bin sağlık çalışanının yanı sıra askerler ve gönüllüler de katıldı. Ülke genelinde 5 bin test merkezi oluşturuldu. Yoğun şekilde yapılan testlere bazı itirazlar da geldi. Kimi uzmanlar, Slovaklara kısa sürede sonuç veren antijen testi uygulandığını, bu testin PCR testi gibi kesin sonuç vermediğini savunuyor.

Avrupa ülkeleri koronavirüs salgının etkisini artırması ile yeniden karantina tedbirlerini uygulamaya başladı ancak bu önlemler açıklanırken, üzerinde en çok konuşulan nokta, salgının mevcut durumu göz önüne alındığında karantinaların uzayıp uzamayacağı. Her ülkenin karantina kararı farklı olsa da Birleşik Krallık'ın uygulama süresi ve kapsamı şüphesiz diğer ülkelere kıyasla çok sıkı görünüyor. Belki bugünden gidişatı öngörmek kolay değil fakat Avrupa'nın kış boyunca ciddi bir dönemece adım atacağı tahmininde bulunmak da zor olmasa gerek.

Tuğçe Akkaş

Daha fazla göster