TİKTOK 'un küresel yükselişi durdurulmak mı isteniyor?

TİKTOK 'un küresel yükselişi durdurulmak mı isteniyor?

Apple Store ve Google Play Store verilerine göre 2020 yılının ilk yarısında en çok indirilen uygulama mobil video paylaşım platformu Tik Tok oldu. İkinci sırada Zoom yer alırken, onu YouTube takip etti. Sensor Tower tarafından açıklanan verilere göre 2020 yılının ilk altı ayında en çok indirilen on uygulama ise aşağıdaki gibi sıralandı:

 

Sıra

Uygulama Adı

1

TikTok

2

Zoom

3

YouTube

4

Instagram

5

Facebook

6

Messenger

7

WhatsApp Messenger

8

NetFlix

9

Gmail

10

DingTalk

 

TikTok'un yakaladığı bu başarı platformu bir kez daha gündeme getirirken dünyanın değişik ülkelerinde TikTok ile ilgili bazı iddialar atıldı.  Bu uygulama ile ilgili basında da dönem dönem ilginç haberler okuyoruz. Güvenlik konusunda bazı riskleri taşıdığı iddia edilen TikTok ile ilgili Türkiye'de inceleme başlatıldı. Kişisel Verileri Koruma Kurulu olarak adlandırılan KVKK yaptığı açıklamada TikTok hakkında veri güvenliği açığı iddiaları ile ilgili bir inceleme başlattığını duyurdu.

Dünya genelinde 800 milyon kullanıcısı olan TikTok'u en çok kullanan ülkelerden biri de Türkiye. Türkiye'de yaklaşık 28,4 milyon kişinin kullandığı bu video platformunun Türk kullanıcı sayısını görünce çok şaşırdım. Bu çok ciddi bir rakam. Özellikle Z kuşağı olarak adlandırılan 2000 yılı ve sonrasında doğan nesil TikTok'u çok seviyor.

TikTok ile ilgili ortaya atılan iddialar çok sert. Bu iddialar doğru mu göreceğiz. Bu iddialar bir yana Amerika Birleşik Devletleri (ABD), TikTok'u yasaklamayı gündemine getirdi. Hindistan ise TikTok'u yasakladı. Bunun üzerine Instagram hemen Hindistan pazarında TikTok'un boşluğunu doldurmak amacıyla "Reel" adlı uygulamayı başlattı. 1,3 milyar nüfusuyla dijital pazar rekabetinde önemli bir yere sahip Hindistan'ın TikTok davranışı Instagram'ı epey heveslendirdi. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeğim, Hindistan'da bu alanda pek hafife alınacak cinsten değil. TikTok orada başarılı oldu ama onun boşluğunu hemen yerel uygulamalar Mitron, Roj ve Roposo doldurmaya başladı. Yani Instagram'ın Reel atağı sonuçsuz kalabilir.

Öte yandan Priori Data'nın 55 ülke arasında yaptığı araştırmada 30 Haziran 2020 tarihi itibarıyla TikTok'u yılın ilk altı ayında en çok Hindistan'da indirildiği ortaya çıktı. Hindistan'da bu yılın ilk altı ayında 99,8 milyon kez indirilen TikTok'u en çok indiren ikinci ülke ise 45,6 milyon ile ABD olmuş. Üçüncü sırada 34,7 milyon adet indirme ile Brezilya var. Bu  araştırmada dikkatimi çeken en önemli şey, TikTok'u genelde Android kullanıcılarının indirmiş olması. Sadece Amerika'da IOS kullanıcıları, yani Apple iPhone kullanıcıları TikTok'u Android kullanıcılarına göre daha fazla indirmiş.

TikTok tam da yolunu almış giderken güvenlik konusundan sorunlar yaşaması mecranın büyümesi adına olumsuz bir durum. Ancak bu güvenlik sorunlarının 2020 yılında gündeme getirilerek TikTok'un bazı ülkelerde engellenmesi bazı ülkelerde ise soruşturmaya tabi tutulması düşündürücü. Bu güvenlik sorunu herhalde yeni çıkmadı. Ama nedense TikTok'un başarısı artınca birden "güvenlik" sorunları gündeme geldi. Güvenlik açığı iddiaları TikTok'un küresel dijital dünyada yaygınlaşmasını önlemek için atılan bir iddiamı, yoksa gerçek mi? Bunu da zamanla göreceğiz. İnsan böyle bir tabloda ister istemez düşünüyor, acaba küresel dijital platformlarını ellerinde tutanlar TikTok'un bu kürsel çaplı yükselişinden rahatsız oldu da bu "güvenlik" bahanelerini mi ortaya attı?

Michael Kuyucu

Daha fazla göster