Dünyanın en iyi piyanistinin bir Çinli olduğunu biliyor muydunuz?

Dünyanın en iyi piyanistinin bir Çinli olduğunu biliyor muydunuz?

New York Times onun için "Klasik Müziğin Gezegendeki en Ateşli Temsilcisi" yorumunu yaptı. 14 Haziran 1982 yılında doğan Çinli Piyanist Lang Lang sadece Çin'in değil dünyanın en başarılı piyanistlerinden biri olmayı başardı.

GENÇ YAŞINDA EFSANE OLAN BİR MÜZİSYEN

Çok küçük yaştan itibaren hem ulusal hem de uluslararası başarılar elde etti. Onun albümlerini zevkle dinleyen biri olarak biraz daha derinlere girmek ve Lang Lang'ı tanımak istedim. Karşıma çıkan müthiş bir tablo oldu. Bu kadar büyük başarılara böyle kısa zamanda ulaşabilen başka bir müzisyen yok dünyada. Belki Michael Jackson, Beatles gibi efsaneler olabilir ama klasik müzikte yok.

SAYISIZ ULUSLARARASI BAŞARI

Pekin'de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatlarında sahne aldı. 2010 yılında Sony Music kapısını çaldı ve ona albüm sözleşmesi yapması karşılığında 3 milyon dolar para teklif etti. 2014 yılında Metallica ile "One" adlı şarkının performansında Grammy Müzik Ödüllerinde sahne aldı. Barack Obama, Köhler, Putin, Sarkozy gibi dünya liderlerinin huzurunda resitaller verdi. Dünyanın en büyük piyano üreticisi Steinway 157 yıl boyunca kimseye yapmadığı bir şey yaptı ve onun adına özel bir piyano üretti.

ÇOCUKLARA MÜZİĞİ SEVDİRMEK İÇİN VAKIF KURDU

Bu müzik aşığı genç adam klasik müziği çocuklara sevdirmek için Lang Lang Foundation'u kurdu ve klasik müzik eğitimi verdi. Tek isteği çocuklara klasik müziği sevdirmek. Şan, şöhret, para, pul umurunda değil. Bir müzik delisi. Kurduğu vakıfta binlerce çocuğa müzik eğitimin verilmesine öncülük etti. Bu vakfın tüm masraflarını kendi cebinden karşıladı. Daha sonra Master Card ana sponsoru oldu. En iyi müzik hocalarını transfer etti, dünyanın en popüler yerlerinde özel etkinliklere imza attı. 2010 yılında Türkiye'ye de geldi ve İstanbul Müzik Festivalinde sahne aldı.

En son 2020 yılının Nisan ayında düzenlenen ve tüm dünya starlarının katıldığı Covid-19 yardım konseri "Together At Home" adlı online konsere katıldı. Ben bu çocuğu araştırdıkça sevdim, sevdikçe daha da çok araştırmak istedim. 38 yaşına kadar 32 albüme imza atan ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) dahi "Dünyanın en İyi Piyanisti"olarak nitelendirdiği Çinli piyanist Lang Lang hakkında biraz gırgır, biraz da latife içeren bir video hazırlamak istedim. Onu yazsam sayfalara sığmayacaktı. Ondan izleyelim istedim.

İşte benim bakış açımla Lang Lang'ın müzik yaşamı ve müzik felsefesi

Video Link: https://player.vimeo.com/video/437280530
Daha fazla göster