Çin müziğini dünyaya duyuran adam

Çin müziğini dünyaya duyuran adam

Bir yandan Trump bir yandan Covid-19 bir yandan ekonomisi ile sürekli dünyanın gündeminde olan Çin, son günlerde erkek yorumcu Fei Yuqing'in şarkıları ile sanat dünyasında da gündeme geldi. Fei Yuqing'in "One Cut Plum" adlı şarkısı dünyanın en büyük dijital müzik platformu Spotify'da çok yüksek dinlenme oranlarına ulaşarak Çin müziğinin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa'da gündeme gelmesini sağladı.

Yorumculuğunun yanında söz yazar ve besteci kimliği de olan Yuqing'in "One Cut Plum" adlı şarkısı Norveç'te en çok aranan şarkıyken Finlandiya'da da ikinci en çok aranan şarkı olmuş.

Şarkı ilk olarak 20 Ocak 2020 tarihinde Çin video platformu Kuaishou'da yayınlandı. Beş ayda yani mayıs ayına gelindiğinde şarkı 2,84 milyon tıklanma 130 bin beğeni aldı. Bu lokal başarıdan sonra şarkının fanları şarkıyı küresel video platformu YouTube'a yükledi. Hani laf lafı açar derler ya, sosyal medyada da ileti iletiyi açıyor. Bir yandan YouTube'a yüklenen bu şarkı dinlenirken bir yandan da Yuqing'in sosyal medyadaki diğer şarkıları aranmaya başlandı. İnsanlar İngilizce sözlü bir şarkı olan "One Cut Plum"ın orijinal yani Çince yorumcusunu aramaya başladılar ve lokal dildeki şarkıyı da buldular. Yorumcunun sosyal medyada yarattığı bu fırtınayı bulunca ben de merak ettim YouTube'dan aradım, buldum ve dinledim şarkıyı. Romantik bir balat şarkı ile karşılaştım. Beni en çok etkileyen şey ise şarkıda Çin tınılarıyla evrensel müziğin en önemli enstrümanı olan yaylıların muhteşem kombinasyonu oldu. Çok başarılı yaylı partiler yazılmış, şarkı akıyor. 4 milyon 600 binin üzerinde kez dinlenen şarkı 36 bin 500 yorum da almış. Ben şarkıyı defalarca dinledim, insanın ruhun dinlendiren bu şarkıyı merak edenler YouTube'a "Yi Jian Mei (xue hua piao piao bei feng xiao xiao)" yazarak dinlesinler, çok farklı bir dinleti ile karşılaşılacak.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/W8x4m-qpmJ8