Şapka değil, eylem önemli!

Şapka değil, eylem önemli!

Batı medyasının bir süredir Çin'e karşı yürüttüğü yalan haber bombardımanından sık sık söz ediyoruz. Bunları anlatırken ülkemizde bazı sözde milliyetçi ve liberal çevrelerin bu yalanların kuyruğuna takıldığından da bahsediyoruz. Ancak geride kaldığımız hafta okuduklarımız, yaşananlar emperyalizmin kuyruğuna takılanların bu çevrelerden ibaret olmadığını gösterdi.

ABD MESAJINA RT

İlk örneğimiz rt edilmiş bir tweet. Tweet Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Büyükelçiliği'ne ait:

"Çin Komünist Partisi (ÇKP), Xinjiang bölgesindeki Uygurlara ve diğer etnik azınlıklara mensup kişilere uyguladığı baskının bir parçası olarak kadınlara yönelik kitlesel bir kısırlaştırma kampanyası yürütüyor: ow.ly/fRe550BT0tO @ShareAmerica"

Bu mesajı rt eden solcu ve muhalif bir televizyon kanalında hafta içi her akşam yorum yapan yaşı 80'e dayanmış bir toplum bilim profesörü. Konu Çin olunca ABD Büyükelçiliği'ni kaynak kabul etmekte beis görmüyor. Yanlış hatırlamıyorsam aynı profesör ABD'nin "oğlanlarının" gerçekleştirdiği 12 Eylül darbesi sonrası üniversiteden ayrılmak zorunda kalmıştı. Aynı ABD ülkemizde darbe girişimlerine devam ediyor, fakat profesörümüzün gözünde konu Çin olunca güvenilir bir kaynak.

EMPERYALİZMİ BİLMEDEN YARGIYA VARMAK

İkinci örneğimiz de aynı solcu ve muhalif kanaldan. Şimdi programının formatı değişti, ancak kısa süre öncesine kadar gazete haberlerini yorumlayan "atak" bir gazeteci var. Biraz da Çin'i savunan gazeteye duyduğu kinin etkisiyle (o gazetenin başyazarı bu gazeteciyi mahkemeye verdi) Çin için "ABD'den farkı yok", "emperyalist", "azgın kapitalist" diyebiliyor. Ancak insan bunları duyunca bu gazetecinin emperyalizmle ilgili bilgisi konusunda şüpheye düşmekten kendini alıkoyamıyor. Ayrıca Çin'i görmediği, hakkında pek okumadığı da belli.

VAHİM ÖRNEK: CHP RAPORU

Sıra üçüncü ve asıl örneğimizde. Bu örneğimiz aslında en vahim olanı zira bu ülkenin kurucu partisi, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu CHP'ye ait. CHP, hükümetin Çin politikasını eleştirme bahanesiyle ABD'nin Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne karşı kullandığı "Uygur kartına" sahip çıktı. CHP, "Doğu Türkistan - Uygur Türkleri / Tarih, Kimlik ve Siyaset" başlıklı rapor hazırladı. CHP'nin daha önce de hazırladığı Çin raporu vardı. O raporu hazırlayanlar ilk kez de olsa Çin'i ziyaret eden iki CHP yöneticisiydi. Ancak son raporu CHP ABD Temsilciliği hazırladı. Konu Çin, hazırlandığı yer ABD. Güler misin, ağlar mısın?

(Rapordaki iddialarla ilgili olarak bölgeye defalarca gitmiş, raporda bahsedilen 5 Temmuz Olayları sırasında bölgede bulunmuş bir gazeteci olarak düzeltmem gereken çok nokta var. Bunu bir başka yazıya bırakalım.)

İYİ Parti'nin kurduğu Çin karşıtı koroda HDP de var. Bunlara en anlamlı yorum ise MHP lideri Devlet Bahçeli'den geldi. Bahçeli'nin CHP'nin sarıldığı Çin karşıtı yalanlar için yaptığı değerlendirme aslında bir özet niteliğinde;  "Servis edilen kirli senaryolar".

Kamil Erdoğdu

Daha fazla göster