Salgınla mücadelede bilgi eksikliği ve üslup sorunu var

Salgınla mücadelede bilgi eksikliği ve üslup sorunu var

Aşıya kavuşulacağı günler yaklaşırken bu konudaki tartışmalar da yoğunlaştı. Bu konunun geleneksel olmayan bir savaşa dönüşmesi kasıtlı haber ve yorumların, trollerin devreye girmesi bekleniyordu. Ancak somut bilgilerdeki farklılıklar ve çarpıtmalar da bilimin gereğince devrede olmadığını gösteriyor. Karar gazetesinin "Çin aşısında belirsizlik kaygısı artıyor" başlıklı haberi "şüphe yaratma" çabasının bir örneği.

Aşılara üreten firmaların adı verilirken Sinovac'a "Çin aşısı" demeyi tercih ediyorlar. Kısa olması için değil tabii, amaç algı oluşturmak; bir zamanlar "Çin malı" diye seslendirilken yaftayı aşıya da taşımak. Karar gazetesi de "Dünya aşı yarışına girerken hâlâ bir yol haritası ortaya koyamayan Türkiye'de Çin aşısının ücretsiz, Pfizer/Biontech aşısının parayla uygulanacağına ilişkin iddialar tartışma yarattı." diyor. Haberde iddialar da, ifadeler de zaten belirsizlikler üzerine kurulmuş.

Hürriyet gazetesinin 24 Kasım 2020 tarihli sayının "Dünya" sayfasında yer alan yarım sayfalık haberde 5 korona aşısıyla ilgi daha nesnel bilgilere yer verilmiş.

İRFAN DEĞİRMENCİ VE ARDAN ZENTÜRK

Aşı haberlerinde ve sosyal medya paylaşımlarında üslup sorunu da yaşanıyor. İrfan Değirmenci ve Ardan Zentürk'ün ifadelerinde ise bilgi yok ve ciddi bir terbiye sorunu var.

İrfan Değirmenci, Halk TV'de 26 Kasım günü ana haber bülteninde, Sağlık Bakanı'nın Çin ile varılan anlaşmayla ilgili açıklamasından bahsederken bence "seviyesiz" bir ifade kullandı:

"Bize Çin aşısını mı layık gördünüz?"

Değirmenci'nin bu ifadeyi aşı konusundaki "derin bilgilerinden" dolayı değil, Çin'e karşı duyduğu "siyasi husumeti" dile getirme çabasından kullandığını düşünüyorum.

Buna benzer bir başka seviyesizliğe Ardan Zentürk'ün sosyal medya hesabında rastlıyoruz:

"Çin denilen ülkenin doğruları söyleyebileceğine inanıyor musunuz?

Dünyada şu ana kadar 1,5 milyon insan öldü di'mi, sen o rakama 3 milyon da Çin'den ilave et.

Bunlar, 1 Dolar için 1 milyon insanlarını feda eder, arkalarına bile bakmazlar,"

Zentürk'ün bu bilgileri neresinden uydurduğunun takdirini okuyucuya bırakalım. Ancak "tecrübeli gazeteci" olduğu iddia edilen Zentürk'ün üslubunun "klavye delikanlısı ergenler" gibi olduğu görülüyor.

QR TARTIŞMASI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in dönem başkanlığında gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi'nde yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle aksayan uluslararası seyahatlerin kolaylaştırılmasına dair yeni bir öneride bulundu. Xi, QR kod teknolojisine dayalı olarak oluşturulacak "küresel mekanizma" ile "nükleik asit test sonuçlarına dayalı sağlık sertifikalarının" doğrulanabileceği ve bu yolla seyahatlerin kolaylaşabileceğini söyledi. Söz konusu mekanizmaya çok sayıda ülkenin dâhil olabileceğine vurgu yapan Xi, "Politikaları ve standartları daha da uyumlu hale getirmemiz ve insanların düzenli seyahatini kolaylaştırmak için hızlı yollar oluşturmamız gerekiyor." ifadesini kullandı.

BBC'ye göre Xi'nin QR kod önerisinin ardından insan hakları savunucuları, kodların "daha geniş siyasi izleme ve ayrımcılık" için kullanılabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Karar gazetesi ise Reuters'dan aktardığı habere "çarpıcı" bir başlık bulmuş:

"Çin'den Salgında Seyahat için 'Büyük Birader' Önerisi"

Bu arada ülke içinde HES koduyla seyahat ettiğimizi, hatta zaman zaman devlet dairelerine girerken bile kullandığımızı hatırlatalım.

Kamil Erdoğdu

Daha fazla göster