İtalya'daki araştırma Çin karşıtlarını şaşırttı

İtalya'daki araştırma Çin karşıtlarını şaşırttı

"İtalya'da yapılan bir araştırma, Covid-19 hastalığına yol açan koronavirüsün geçen yıl eylül ayından bu yana dolaşımda olabileceğini gösterdi. İtalya'da ilk resmi Covid-19 vakası bundan aylar sonra, Şubat 2020'de tespit edilmişti. Milano'daki IRCCS Ulusal Tümör Enstitüsü ve Siena Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, Eylül 2019-Mart 2020 tarihleri arasında alınan kan örnekleri incelendi. 

Akciğer kanseri taramaları için 959 kişiden alınan kan örnekleri üzerinde yapılan incelemelerde, eylül ayında alınan kan örneklerinin bir kısmında da koronavirüs antikorları tespit edildi. 959 kişinin yüzde 11,6'sının koronavirüse karşı antikor geliştirdiği, bunların yüzde 14'ünün de eylül ayında alınan kan örneklerinin sahipleri olduğu belirlendi. Bu kişilerin büyük kısmının kuzeydeki Lombardiya bölgesinden olduğu açıklandı. Sonuçları "Tumori Journal" isimli tıp dergisinde yayımlanan araştırma, İtalya'da koronavirüsün tespit edilmesinden aylar önce dolaşımda olduğu şeklinde yorumlandı."

GAZETECİLER VE AKADEMİSYENLER NE DİYECEK?

Bu haber Çin basınında değil, aralarında Reuters ve BBC'nin de bulunduğu Batı basınında yer aldı. Yani yine Batı basınının dediği gibi, "Salgının tarihi yeniden şekillenebilir: Covid-19, bilinen tarihten daha önce ortaya çıkmış."

Peki, aylardır "Çin Halk Cumhuriyeti'nin Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde başlayan koronavirüs pandemisi" diye yazan gazeteci ve akademisyenler ne yapacak? Daha kısa şekilde "Çin virüsü" diyenler siyaset sahnesinden çekilmeye hazırlanıyor. Gazeteciler ve akademisyenler ise herhalde "farkında olmadan" yeni bir hizmete hazırlanacaklar. Çin'deki olumlu gelişmeleri "Çin'in kapitalizme döndüğü" iddialarına, olumsuzlukları "Komünist Parti yönetimine" bağlayacaklar.

ÖNLEM ALMA! ÖFKELENİRLER!

Virüsün kaynağı konusundaki bir başka gelişme ise kısa süre önce Çin'de ithal dondurulmuş gıdalarda Covid-19'a rastlanmasıydı. İndependent Türkçe'nin Reuters'ı kaynak göstererek bildirdiğine göre, "Çin'in yurt dışından gelen gıdaları koronavirüs testinden geçirmesi ilgili ülkeler tarafından öfkeyle karşılanıyor. Reuters'ın haberine göre başlıca gıda üreticisi ülkelerin, Çin'in ithal ürünleri incelemesinden giderek daha fazla rahatsızlık duyduğu ve Beijing'i "ticaret kısıtlamasına eş değer" görülen bu tür testleri durdurmaya çağırdığı belirtiliyor.

Çinli yetkililer Almanya'dan domuz eti, Brezilya'dan sığır eti ve Hindistan'dan balık ürünleri dâhil olmak üzere, 20 ülkeden gelen ürünlerin ambalajında virüs tespit ettiklerini belirtirken, yabancı yetkililerse kanıt eksikliğinin ticarete zarar verdiğini ve ithal gıdaların itibarını sebepsiz yere zedelediğini söylüyor."

ÇİFTE STANDARDIN DİK ALASI

Açıklama Çin'den olunca "kanıt yetersiz", incelenen kendi ürünleri olunca "itibarı zedeleniyor". Çifte standardın dik alası!

Çin tarafının bilgileri ise yasak savarcasına geçiştirilmiş.

Çin yönetimine yakın Global Times gazetesiyse bu hafta yer verdiği bir haberinde, ithal gıdalarda yeni koronavirüsün tespit edilmesinin, geçen yılın sonlarında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktığı inanılan bu virüsün denizaşırı ülkelerden gelmiş olabileceği iddiasını ortaya atmıştı.

Çin haziran ayında başkent Beijing'de bir toptan gıda pazarında işçiler arasında meydana gelen enfeksiyon kümelenmesinin ardından ithal soğutulmuş ve dondurulmuş gıdaları virüs testinden geçirmeye başlamıştı.

Kamil Erdoğdu

Daha fazla göster