Dünyada en çok mahkumun yaşadığı ülke

Dünyada en çok mahkumun yaşadığı ülke

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yine polis şiddeti ve buna yükselen tepkiler gündemde. Minnesota eyalet Valisi Tim Walz, Minneapolis kentinde bir siyahinin polis tarafından öldürüldüğü iddiası üzerine düzenlenen gösteriler nedeniyle Ulusal Muhafızları devreye soktu. Walz, "Bir kez daha caddelerimizde kargaşaya tanık oluyoruz. Sadece Minnesota değil tüm ülkede bu ızdırap sürüp gidiyori" diye konuştu.

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey de göstericilerin dükkânların camlarını kırması ve yağmacılık yapması üzerine gece Ulusal Muhafızların yardımını talep etti ve sabaha kadar şehirde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Bir siyahinin polis tarafından vurulduğu iddiasının kısa sürede sosyal medyada yayılması üzerine Minneapolis'te sokağa dökülen yüzlerce gösterici eylem yapmaya başlamıştı. Saatler süren gösterilerde bazı mağazaların yağmalandığı anlar kameralara yansırken, bazı mahallelerde polisle göstericiler karşı karşıya gelmişti. Minneapolis Polisi Sözcüsü John Elder, adı açıklanmayan şüphelinin bir cinayet zanlısı olarak polisten kaçarken kendi silahıyla intihar ettiğini duyurmuştu.

İNSAN HAKLARI TUTANAĞI

ABD'deki durumun en iyi özeti Çin ile yaşanan insan hakları tartışmalarında ifade ediliyor. 2000'li yıllarda Cemil Kaptan Beijing'den kızına Asya'dan Asya'ya başlığında düzenli mektup yazardı. 27 Şubat 2009 tarihli mektupta şu satırlar yer alıyor:

"Canım Kızım, 

Yerini sıcak günlere bırakmamaya direnen soğuk günlerden merhaba, 

Beijing'i günün önemli bir bölümünde güneşli bir hava sarsa da kış soğuğu görünüşe aldanmama uyarısına devam ediyor. Buralarda uluslararası siyaset yine yoğun şekilde trafiğini sürdürüyor. 

Geride kalan haftada Çin ve ABD arasında yine insan hakları tartışması vardı. Biliyorsun ABD Dışişleri Bakanlığı her yıl diğer ülkelerin insan hakları durumuyla ilgili bir rapor yayınlar, Çin de buna ABD'nin insan hakları siciliyle yanıt verir. Yani bir anlamda, 'önce aynaya bak' der. 

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından hazırlanan ABD'nin İnsan Hakları Tutanağı'nda tamamen Amerikan kaynaklarına dayanarak bu ülkedeki insan hakları ihlalleri sıralanıyor ve 'kendi cam köşkte otururken başkalarına taş atan ABD, insan hakları konularıyla uğraşarak çifte standardını ve iki yüzlülüğünü göstermektedir ve uluslararası imajını zedelemektedir.' deniyor. 

Tutanak'ta 'ABD'nin yıllardır kendini diğer ülkelerin üzerinde görüp insan hakları raporları hazırlayarak bu ülkelerin içişlerine müdahaleye yeltendiği ve onları şeytan gibi gösterdiği' görüşüne yer verildi. ABD'nin 'insan hakları durumunun can güvenliği ve kişisel güvenlik, medeni ve siyasi haklar, ekonomik, sosyal ve kültürel haklar, ırk ayrımcılığı, kadın ve çocuk hakları ile ABD'nin diğer ülkelerdeki insan hakları ihlalleri' olmak üzere altı açıdan incelendiği Tutanak'ta bu ülkeye kendi insan hakları durumuyla yüzleşmesi ve bu konuda çifte standart uygulamaktan vazgeçmesi tavsiye edildi. 

5,8 DAKİKADA BİR CİNAYET

Tutanak'ta FBI'ın verilerine göre, 2008'de ABD'de 17 bini cinayet olmak üzere 1,4 milyon şiddet suçu ve 9,8 milyon gasp suçu işlendiği belirtilirken, bu ülkede her 5,8 dakikada bir cinayet işlendiğine, her 14,5 saniyede bir hırsızlık olayı yaşandığına işaret edildi. 'Tutanak'ta ABD'nin 2,3 milyon mahkumuyla dünyanın en fazla mahkum bulunan ülkesi olduğuna dikkat çekildi. 

Tutanak'ta ilginç bir istatistik vardı. 40 milyon ABD vatandaşı, yani ABD nüfusunun yüzde 14'ü okuma yazma bilmiyor, gazetelerdeki makaleleri veya kullanım kılavuzlarını okuyacak, anlayacak durumda değil. Artan uyuşturucu kullanımı ve intihar eğilimi ise cabası. Sanırım yoruma gerek yok.  Öte yandan ABD, 2007'de 32 milyar dolarlık silah satan bir ülke, bu rakam 2001'e göre üç kat artmış, yani başka ülkelere de rahat yok. 

Haftaya devam etmek üzere seni özlem ve sevgiyle kucaklıyorum. 

Öptüm. 

Baban Cemil Kaptan"

Yıllar geçmiş, fakat değişmeyenler de var.

Kamil Erdoğdu

Daha fazla göster