Çin karşıtı algıya devam

Çin karşıtı algıya devam

Uluslararası basında geride kalan haftada Çin ile ilgili bir haber vardı. Çin basınında bu haber "Salgına rağmen Çin yeni milyarderler çıkardı" başlığıyla yer aldı. Olumsuz koşullara rağmen bir başarı elde edildiğine, Çin ekonomisinin toparlandığına vurgu yapılıyordu. Zira şu anda dünyada pozitif büyüme gösteren tek ekonomi Çin ekonomisi.

Haberin detaylarında şu bilgiler yer alıyor:

"Çin'in ağustos ayı itibarıyla ABD Doları cinsinden 257 yeni milyarderi daha oldu. Bu sayı mevcut 621 milyardere eklendi.

22 yıldır ultra zenginlerin servetinin izini süren Hurun Çin Zenginlik Listesi'ne göre, ülkede toplam 878 milyarder var ve bu ülkenin gördüğü en yüksek sayı. 1999 kadar yakın bir tarihte, Çin'de tek bir milyarder yoktu.

Toplamda, Çin'de net değeri 2 milyar yuandan (290 milyon $) fazla olan 2 bin 398 kişi var ve bu listede yer almanın sınırı olarak görülüyor. Listedeki zenginler 2019'da toplam 4 trilyon dolarlık servete sahipti.

Hurun'a göre Çin ilk olarak 2015 yılında milyarder sayısında Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) geride bıraktı ve şu anda dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazlasına sahip. ABD'de şu anda yaklaşık 700 milyarder var.

"İYİLEŞMENİN İTİCİ GÜCÜ"

Hurun Başkanı Rupert Hoogewerf, Covid-19'a rağmen milyarder sayısının rekor seviyelere yükseldiğini belirterek "Dünya hiç bu kadar zenginliğin sadece bir yılda yaratıldığını görmedi. Çin'in girişimcileri beklenenden çok daha fazlasını yaptı." dedi.

Haberin bu kısmı önemli:

"Sonuçlar Çin'in Covid-19'dan hızlı ekonomik toparlanmasının çarpıcı bir resmini çiziyor. Çin, endüstriyel üretim ve perakende satışlardaki toparlanma sayesinde, üçüncü çeyrekte Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'da (GSYİH) yüzde 4,9'luk bir büyüme bildirdi.

İyileşmenin önemli bir itici gücü, vatandaşların artık alışverişe ve tekrar seyahat etmeye hazır olduğu tüketici güveninin iyileştirilmesinden geliyor. Güvendeki toparlanma, ülke içinde toplam 637 milyon seyahatin yapıldığı Ekim ayı başında Çin'in sekiz günlük tatili sırasında yaşanan "intikam seyahati" patlamasıyla ispatlandı."

HÜRRİYET TRUMP'IN YOLUNDA

Gelelim Türk basınına, daha doğrusu basınımızın bir kısmına. Hürriyet gazetesinin arka sayfasında bir başlık: "Çinli zenginler BAYRAM ETTİ" Aynen böyle yazılmış. Haber şöyle başlıyor:

"Çin'in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını, Çinli zenginleri daha da zengin etti."

Cümlenin öznesi bile 8 kelimeden oluşuyor, 3 satırla habere ayrılan bölümün beşte biri kadar yer tutuyor. Zaten gazete haberi sırf o ifadeyi kullanmak için yayınlıyor. Hürriyet gazetesi bilimsel olarak kanıtlanmamış, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim malzemesi yaptığı bir iddiayı beyinlere kazıma operasyonunu sürdürüyor. Bıraksalar "koronavirüs salgını Çinli e-ticaret devleri için çıktı" diyecekler. Aynı haber gazetenin internet sayfasında "Çinliler salgında servetlerini artırdılar" başlığıyla yer alıyor.

Bir tarafta salgınla mücadele, diğer tarafta salgınla mücadele edenle mücadele var. Günlük hasta sayısının 2 bini geçtiği günlerde televizyon kanallarında saatlerce bir siyasi partinin il başkanı hakkındaki iddialar tartışılıyor. Sıra önlemlere, ekonomiye de gelir inşallah.

Kamil Erdoğdu

Daha fazla göster