ABD'deki fay hatları

ABD'deki fay hatları

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın, görevi devretmesine iki hafta kala ABD karıştı. Hem de ne karışmak…

Trump'ın destekçileriyle birlikte düzenlediği ve seçim sonuçlarını kabul etmediğini, mücadeleyi sürdüreceğini yinelediği miting sonrasında Trump yanlıları, Kongre binasını bastılar. Başkan Yardımcısı Mike Pence, can güvenliği gerekçesiyle binadan çıkarıldı. Ana salona giren göstericiler, başkanlık kürsüsünde fotoğraf çektirdiler. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin odasına girdiler. Pelosi'nin bilgisayarını açtılar. Elektronik postalarını paylaştılar.

Trump; taraftarlarına, şiddete başvurmamaları, yasalara uymaları, barışçıl davranmaları yönünde çağrı yaparken, Joe Biden, "Bu bir kalkışmadır." dedi. Trump ile yardımcısı Pence arasındaki görüş ayrılığı iyice derinleşti. Başkentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu yazı yazıldığı sırada göstericilerle polis arasındaki çatışmaya son vermek, asayişi sağlamak için, Trump'ın talimatıyla, Ulusal Muhafızların Kongre binasına girdiği yönünde haber geçiyordu ajanslar.

ABD'DEKİ FAY HATLARI

ABD tarihinde görülmemiş olaylara tanık oldu bu ülkenin yurttaşları ve dünya. Yaşananlar, bir yönüyle, Trump'ın hırslı, hınçlı ve hırçın tavrını, gerçeklerden ne kadar koptuğunu, yenilgiyi kabul edecek olgunluktan yoksun olduğunu gösterdi. Trump; ahlaki değerleri zayıf, siyasal anlamda ilkeli davranmaktan, tutarlı olmaktan uzak, anayasa ve yasalara saygı açısından çok sorunlu bir lider olduğunu kanıtladı bir kez daha. Yaşananlar diğer yönüyle ise ABD'deki siyasal, toplumsal, kültürel, sınıfsal fay hatlarının ne kadar çok, ne denli keskin olduğunu ortaya koydu.

Latin Amerika'dan Afrika'ya, Orta Doğu'dan Orta Asya'ya uzanan geniş bir coğrafyada saldırı, işgal, darbe ve emperyalist politikalarıyla öne çıkan, 20. yüzyılda, sadece Latin Amerika'da desteklediği darbelerin ve darbe girişimlerinin sayısı bini bulan ABD'nin dün yaşadıkları, dünya açısından da önemli derslerle dolu.

Bu görüntüler, ABD'ye bel bağlayan iktidarları, ABD'nin güdümünde hareket eden siyasetçileri endişelendirdi. Demokrasisinin gücüyle, kurumlarının sağlamlığıyla ve istikrarıyla, özgürlük konusundaki hassasiyetiyle övünen ABD'nin yaşadıkları, dünyaya düzen verme iddiası taşıyan bu devletin, kendi içinde büyük sorunlarının olduğunu ve bu sorunları kısa sürede çözmesinin söz konusu olmadığını gösterdi.

Kısacası ABD; ekonomisinin büyüklüğüne, savunma harcamalarının yüksekliğine, sanayi ve teknolojideki büyük kapasitesine rağmen, kendi içindeki önemli sorunları çözememiş bir güç. Salgın hastalığın işsiz bıraktığı milyonlar, sağlık hizmetine erişimde zorlanan, yoksulluk içinde yaşayan on milyonlar yaşıyor bu ülkede. Sosyal politikalar çok çok zayıf, sınıflar arası uçurum çok ama çok derin. Tüm bunların toplamında da, zaten yıllardır gerilemekte olan hegemonyası, daha da geriliyor, aşınıyor. Bu da, insanlığın yararına ve dünya için büyük bir fırsat sunuyor.

Barış Doster

Daha fazla göster