Atatürk Üniversitesi ATA Teknokent’te girişimci çift tarafından devlet desteğiyle yerli olarak üretilen bir cihazla Covid-19 aşılarının saklandığı dolaplar başta olmak üzere hastane, soğuk hava depoları gibi alanlarda nem ve ısı takip edilebiliyor.

ATA Teknokent ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) iş birliği ile bilişim ve teknoloji alanında girişimlerin desteklenmesi amacıyla 2016’da düzenlenen “TEKNO GP 2” proje yarışmasında birinci olan makine mühendisi Ahmet Yusuf Güler, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) “Ar-Ge” ve “İnovasyon” desteği aldı.

Aldığı desteklerle ATA Teknokent’te firma kuran Güler, burada eşi Hatice Kalaycı Güler ile çalışmalara başlayarak, sıcaklık ve nem takip cihazı üretti. Genç çiftin ürettiği cihaz şimdi başta şehir hastaneleri ve eczaneler olmak üzere birçok alanda sıcaklık ve nem takibinde kullanılıyor.

Firma yöneticilerinden endüstri mühendisi Hatice Kalaycı Güler, KOSGEB ve Ata Teknokent’in desteğini alarak yerli cihaz üretmeye başladıklarını söyledi.

Teknokent’te şimdilik sıcaklık ve nem takip cihazları, seviye ölçerler, kamera takip sistemleri, özel yazılımlar ve elektronik tasarımlar yaptıklarını ifade eden Güler, bu cihazların temelinde ise yine kendilerinin ürettiği işletim sisteminin bulunduğunu ve bunun sayesinde tüm ürettikleri cihazları uzaktan yönetip, takip ve kontrolünü yapabildiklerini aktardı.