Çin Medya Grubu muhabirinden edinilen habere göre, Afgan Talibanı, dün sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada silahlı güçlerin başkent Kabil’e girmelerinin onaylandığını bildirdi.

Afganistan hükümeti ve Taliban barışçıl geçişin gerçekleştirileceğini açıkladı. Afganistan’daki Taliban ise Afgan hükümetinin çalışanlarını affedeceğini belirtti.

Taliban güçleri dün önce Kabil kentinin girişinde konuşlandı, ardından şehre girerek Kabil’i barışçıl bir şekilde ele geçirdi.

Afganistan eski devlet başkanı Hamid Karzai, daha önce yaptığı açıklamada, Afganistan Devlet Başkanı Ghani ve diğer yetkililerin Afganistan’dan ayrıldığını söyledi. Karzai, kaosu önlemek ve halkın acısını hafifletmek için, kendisinin ve Afgan Ulusal Yüksek Uzlaşma Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah dahil yetkililerin kuracakları koordinasyon komitesinin ilgili devir işlerinden sorumlu olacağını da belirtti.

Afgan Talibanı’nın lideri Mullah Abdul Ghani Baradar, yaptığı açıklamada, Taliban’ın son zamanlarda kaydettiği askeri zaferin hayal gücünün ötesinde olduğunu, ancak Taliban için ülkenin nasıl etkili bir şekilde yönetilmesi, Afgan halkının karşılaştığı sorunların nasıl çözüleceği ve isteklerinin nasıl yerine getirileceğinin gerçek bir sınama olduğunu vurguladı.

Şu anda Taliban, devraldığı Afgan Ulusal Radyo ve Televizyon İstasyonu aracılığıyla daha önce Afgan hükümetinde çalışan personeli affedeceklerini belirterek onları eski kurumlarına çalışmaya dönmeye çağırdı.

Taliban basın sözcüsü Zabihullah Mücahid de daha önce yaptığı konuşmada hükümetin sivil ve askeri personeline misilleme yapmayacağını söylemişti.

ABD’NİN TAHLİYE PLANLAMASI TAMAMLANMADI

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kabil’deki Büyükelçiliği tarafından bugün yapılan açıklamada, Kabil’deki durumun hala tehlikeli olması nedeniyle vatandaşlarının belli bir bildirim almadan evlerinden çıkmamaları gerektiği belirtildi.

ABD Başkanı Biden’in daha önce birçok kez asker takviyesi yaparak Afganistan’da bulunan vatandaşlarının tahliyesine yardım sağlamak için 6 bin asker göndermesine rağmen, ABD’nin tahliye planlanması hâlâ tamamlanmadı.

Taliban’ın Kabil’i ele geçirme hızı ABD’nin tahminlerini aştı.