Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bir asırlık bir geçmişe sahip olan Çin Komünist Partisi’ni (ÇKP) daha iyi anlamak için okunması gereken en iyi ders kitabının, “ÇKP’nin Yüzyıllık Tarihi” başlıklı kitap olduğunu söyledi.

İngiliz uzman Martin Jacques, kısa süre önce yayımladığı makalede, ÇKP’nin şüphesiz son yüzyılın en başarılı siyasi partisi olduğunu, Parti’nin sıra dışı başarısının, reform yeteneklerini Çin toplumu ve kültürüyle bütünleştirmenin bir yolunu bulmasından kaynaklandığını ifade etti. Jacques, ÇKP’nin, geçmişte kazandığı başarılar ile yönetim ve reform yetenekleri temelinde Çin’in kalkınma rehberi ve tasarımcısı olmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Wang, “Halk için, halktan güç alarak ilerleyen ÇKP, Çin halkının en büyük desteğini kazanmış, 50 üyeli küçük bir partiden 91 milyondan fazla üyesi olan büyük bir partiye dönüşmüş ve dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkesinde uzun süre iktidarda kalmayı başarmıştır.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Wang, bir asırlık tarihi olan ÇKP’yi anlamak için okunacak en iyi ders kitabının “ÇKP’nin Yüzyıllık Tarihi” başlıklı kitap olduğunu dile getirdi.

Ayrıca, Harvard Kennedy Okulu Demokratik Yönetim ve Yenilik Merkezi tarafından hazırlanan anketin sonuçlarından bahseden Wang, Çin’de ÇKP ve hükümete olan güvenin yüzde 93’ü aştığını aktardı.