Bu yıl, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü. Geçen 100 yılda ÇKP, dünyanın en büyük Marksist iktidar partisi haline geldi ve 95 milyondan fazla üyeye sahip. ÇKP, niçin Çin halkından kapsamlı destek alabiliyor? Dünyanın önden gelen uzmanları kendi görüşlerini ortaya koyarak ÇKP’nin halktan destek almasının sırrını açıkladı.

Çin Halk Üniversitesi’ne bağlı Chongyang Finans Araştırma Enstitüsü’nde görev yapan araştırmacı John Ross basına verdiği demeçte “Başlangıçta Çin, Karl Marx ve Friedrich Engels adlı iki Alman’dan öğrendi, daha sonra Ruslardan, yani Rus devriminden öğrendi, buna rağmen Çinliler, Almanları ve Rusları mekanik olarak tamamen taklit etmedi, onların iyi deneyimlerinden etkin ve akıllı şekilde faydalandı ve bu deneyimleri kendi ülkelerinde kullanmayı başardı” diye konuştu.

Kohn Fonu Başkanı Robert Lawrence Kuhn ÇKP’nin başarılarını değerlendirirken, “Dünyada kusursuz bir insan yok, dünyada husursuz bir siyasi sistem de kalamaz. ÇKP, gerek önemli devlet kararlarının alınmasında, gerekse ekonomik gelişmesinde katı siyasi ideolojiyi değil, halkın çıkarlarını en üstte tutuyor ” dedi.

ÇKP Merkez Komitesi Parti Okulu Marksizm Araştırması Departmanı Başkan Yardımcısı Chen Shuguang basına verdiği demeçte, “Yoksullukla isabetli mücadele, orta halli refah toplumu oluşturma, yolsuzlukla mücadele, kırsal kesimde kalkınma gibi halkın en çok ilgilendiği şeyler, ÇKP’nin en çok çaba harcayacağı işler oldu” diye belirtti.