CRI Türk Dış Haberler Servisi

“ÇKP’nin Misyonu ve Katkıları” isimli kapsamlı belge Türkiye’de tartışılmaya devam ediyor. Prof. Dr. Cüneyt Akalın, belgenin sorumluluk duygusu ile yazıldığını vurgulayarak “Uluslar arası topluma çıkış yolunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) salı günü yayımladığı belge ile temel ilkelerini ve pozisyonunu kamuoyuna duyurdu. ÇKP Merkez Komitesi Tanıtım Departmanı tarafından hazırlanan ve “ÇKP: Misyonu ve Katkıları” başlığını taşıyan belge 5 bölümden oluşuyor. İngilizce versiyonu 96 sayfadan oluşan belgedeki bölümler sırasıyla “halka içtenlikle hizmet etmek”, “Parti’nin ideallerini gerçekleştirmek”, “güçlü liderlik ve yönetim”, “canlılığı muhafaza etmek” ve “ Dünya barışı ve kalkınmasına katkı” olarak sıralandı.

Uluslararası koşulların giderek belirsizleştiği bir atmosferde yayımlanan belgede “Hiçbir ülkenin bir diğerinin kaderini belirlemeye hakkı yoktur.” denildi. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan’da yarattığı dramatik tabloya paralel olarak yayımlanan belgeyi yorumlayan Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nden Lü Xiang şu değerlendirmede bulundu:

“ABD ve müttefikleri şimdi Taliban meselesinde yaptırımları kullanmak istiyor. ABD’nin rakiplerini bastırmak için uyguladığı bu sorunlu strateji sadece sıradan hakla acı çektiriyor ve onların ölümüne neden oluyor. Afganistan halkı bu kış büyük ihtimalle insani krizden muzdarip olacak.”

GÜÇ GÖSTERİSİ DEĞİL İŞ BİRLİĞİ

Çin Devlet Konseyi Bilgilendirme Ofisi’nin basın toplantısı alanında dağıtılan belgede ÇKP’nin mevcut sorunlar karşısındaki pozisyonu da aktarıldı. Batı’nın iddialarına da yanıt niteliği taşıyan belgede şunlar kaydedildi:

“ÇKP, yüksek hedefleri olan bir siyasi partidir. Parti’nin amacı hegemonya peşinde koşmak değil dünyaya katkıda bulunmaktır. Geçen yüzyıl boyunca ÇKP ve Çin, değişimle dolu bir dünya sahnesinde sağlam bir öz güven sergiledi ve diğer siyasi partiler ile ülkelerle alçakgönüllü biçimde ortaklık ruhuna dayalı yapıcı ilişkiler kurdular. ÇKP, bir siyasi parti ve ülkenin büyüklüğünün güç gösterisinde değil,  açık bir zihin, geniş bir vizyon ve büyük bir sorumluluk duygusunda yattığına inanıyor. ÇKP savaş, hegemonya, çatışma ve inzivaya çekilmek yerine barış, iş birliği, diyalog ve açıklığın daha iyi bir geleceğe giden tek yol olduğuna inanır.”

“ÇKP SORUMLULUĞA DAVET EDİYOR

Uluslararası topluma seslenen tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de değerlendirilmeye devam ediliyor. Arel Üniversitesinden Prof. Dr. Cüneyt Akalın, CRI Türk’e verdiği demeçte belgenin sorumluluk duygusu ile hazırlandığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“100. yılını kutlayan ÇKP’nin yayımladığı, uluslar arası kamuoyuna yönelik özel bir bölüm taşıyan bildiri, çok dikkat çekicidir; adeta bir barış çağrısıdır. İnsanlığın ortak geleceğine ve küresel toplumun inşasına özellikle vurgu yapan bildirisi, bütün ülkelerin karşılıklı bağımlılık ilişkisi içinde olduğunun altını çizmekte, herkesi sorumluluğunu üstlenmeye davet etmektedir. ÇKP’nin açık fikirli, geniş ufuklu ve sorumluluğunun sonuna kadar bilincinde olduğunu belirten bildiri, Parti yönetiminin savaş, hegemonya, çatışma ve dışlama değil, barış, iş birliği, diyalog ve şeffaflık arayışı içinde olduğunu belirterek, insanlığın geleceği için başka yol bulunmadığını vurgulamaktadır. ÇKP’nin bildirisi, gergin ve kargaşa içine sürüklenen uluslar arası topluma çıkış yolunu gösteren önemli bir metindir.”