Haber: Gökhun Göçmen

ÇKP tarihinde 3. kez karar belgesi kabul etti. Canut Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Cem Kızılçeç’e göre “karar” geleneği sayesinde uzlaşı sağlayan ÇKP, yol haritasını kararlılıkla hayata geçirebiliyor.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Merkez Komitesi 6. Genel Kurulu, başkent Beijing’de perşembe günü sona erdi. Hafta başından bu yana devam eden etkinlikte önemli bir konuşma yapan ÇKP Genel Sekteri Xi Jinping, Siyasi Büro adına hazırlanan raporu ve Parti’nin 100 yıllık deneyimlerinin yer aldığı “karar taslağını” Merkez Komite’ye sundu. Çin resmi haber ajansı Xinhua, karar taslağının kabul edildiğini duyurdu. Medya organlarında karar belgesinin “Parti’nin Yüzyıllık Mücadelesinde Temel Başarılar ve Tarihsel Deneyim” isimlendirildiği görüldü. Böylece ÇKP tarihinde kabul edilen tarihsel karar belgesi sayısı üçe çıktı.

Çin’de ilk karar belgesi 1945 yılında “Parti tarihindeki belirli sorulara dair kararlar” adı ile yayımlanmıştı. Modern Çin’in kurucu lideri Mao Zedong döneminde hazırlanan belge Japonya işgaline karşı direniş, Kuomintag ile mücadele ve parti içindeki siyasi eğilimler gibi konuları kapsamaktaydı. 1981 yılında Deng Xiaoping liderliğinde hazırlanan “Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana Parti tarihindeki belirli sorulara dair kararlar” belgesi ise Kültür Devrimi gibi deneyimlerin muhasebesini içermekteydi.

İLERİYE DÖNÜK ATILIM İÇİN FİKİRSEL BİRLİK

ÇKP’nin 19. Merkez Komitesi 6. Genel Kurulu, Türkiye’de de Çin’i takip eden uzmanlar tarafından  değerlendirilmeye devam ediyor. ÇKP’ye dair çok sayıda kitabı Türkçeye kazandıran Canut yayınlarının Genel Yayın Yönetmeni Cem Kızılçeç, CRI Türk’e yaptığı açıklamada  geleneksel olarak Merkez Komite’nin beş yıllık görev süresi boyunca 7 kez toplandığını anımsattı.

19 Merkez Komite 6. Genel Kurul toplantısının kabul edilen “karar belgesi” nedeniyle özel bir öneme sahip olduğunun altını çizen Cem Kızılçeç “ÇKP, yeni bir döneme gireceği zaman karar belgelerini hazırlıyor. Parti’nin ileriye dönük atılımı için fikirsel birliğe ihtiyacı var. Bu sayede net bir yol haritası belirlenebiliyor.” diye konuştu.

ÇKP tarihinde hazırlanan karar belgelerinin aynı zamanda ortaya çıkan sorunlarla da ilintili olduğunu belirten Cem Kızılçeç, 1981 senesinde hazırlanan “karar belgesini” örnek gösterdi. Kızılçeç, Deng Xiaoping zamanında kabul edilen kararın Mao Zedung’un düşüncesine sahip çıktığını ancak onun önderliğindeki Kültür Devrimi eleştirdiğini belirtti.

YENİ DÖNEMİN YENİ KAVRAMLARI

“Parti içinde Kültür Devrimi’ni destekleyenler ya da o sürecin ardından hayal kırıklığı yaşayanlar vardı. Bir şekilde o dönemin muhasebesinin yapılıp fikir birliğine varılması gerekiyordu.” diyen Kızılçeç, ÇKP’nin eleştiri-özeleştiri mekanizmaları sayesinde 1981’den sonra büyük oranda yalpalamadan yoluna devam ettiğini sözlerine ekledi.

Canut Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Cem Kızılçeç, konuşmasının devamında ÇKP 19. Merkez Komitesi 6. Genel Kurulu’nda onaylanan karar belgesine dair beklentilerini ise  şu ifadelerle dile getirdi:

“Son belgenin üzerinden 40 yıl süre geçti. Buna karşın bu süre zarfında ÇKP büyük başarısızlıklar ve kırılmalar yaşamadı. Bu nedenle karar belgesinin geçmişe odaklanmak yerine 2012’den sonra başlayan yeni döneme odaklanacağını düşünüyorum. “