Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü vesilesiyle, ÇKP içindeki en yüksek onur olan 1 Temmuz Madalyası bugün Beijing’deki Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda düzenlenen törenle partiye ve halka olağanüstü katkılarda bulunan bir grup ÇKP üyesine verildi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping, bazı ÇKP üyelerine 1 Temmuz Madalyası takdim ederek konuşma yaptı.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi tarafından daha önce yayınlanan habere göre, 1 Temmuz Madalyası, partiye ve halka olağanüstü katkılarda bulunan ve değerli manevi zenginlik yaratan bir grup ÇKP üyesini ödüllendirmeyi amaçlıyor.

Ödül alan 29 kişi Çin’deki çeşitli alanlardan geliyor. Bunlardan bazıları, savaş sırasında ülke için büyük tehlikelerde cesur çabalar göstermelerine rağmen, barış zamanında şöhret ve servetin peşine düşmeyip isimlerini gizlemeyi seçen kahramanlar. Bazıları ise 40 yıldan fazla bir süredir yoksulluk çeken bölgelerdeki eğitim davasına adanmış kadın eğitimciler.  Bir isimse ilerlemiş yaşına rağmen hâlâ çalışmakta olan, Çin hükümetinin Afrika işlerinden sorumlu ilk özel temsilcisidir.