Çin Komünist Partisi (ÇKP) kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünü kutlamaya hazırlanırken, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, 25 Haziran günü ÇKP Merkez Siyasi Bürosu yetkilileriyle birlikte Çin’in başkenti Beijing’deki Wusi Caddesi’nde yer alan, Beijing Üniversitesi’nin eski kampüsündeki Kırmızı Bina adıyla bilinen binayı ziyaret etti.

İnşası 1916 yılında başlayan Kırmızı Bina 1918’de tamamlandı. O zamanlar Çin’de ünlü bir üniversite olan Beijing Üniversitesinin kampüsü, sosyal bilimler ve kütüphanesinin bulunduğu yerdi. Binanın ana gövdesi hardal kırmızısı tuğlalardan yapılmış olup, pencereleri mavi tuğla ve çatısında kırmızı kiremitler vardır, bu yüzden “Kırmızı Bina” olarak adlandırıldı. Binanın ana kırmızı renginin Çin devriminin sembolü ve ana teması haline gelmesi oldukça tesadüfi.

Devrimci Li Dazhao’nun Kırmızı Bina’daki ofisi (CCTV muhabiri Li Xiaozhou )

Li Dazhao, “Yeni Gençlik”in beşinci cildinde “Marksizm Üzerine Görüşüm (Bölüm 1)”i yayınladı. (CCTV muhabiri Duan Dewen)

Tamamlandığı ilk dönemlerde Kırımız Bina, Çin’de ilerici fikirler ve kültürün beşiği oldu. Aralık 1917’de Çin komünist hareketinin öncülerinden Li Dazhao, Beijing Üniversitesi Kütüphanesi’nin müdürüydü. Li Dazhao, Kırmızı Bina’nın inşasının tamamlanmasından Aralık 1922’ye kadar burada çalışıyordu ve Marksist teorileri sistematik olarak tanıtan “Marksizm Üzerine Görüşüm” gibi makaleleri yayınlamıştı. Ekim 1920’de, Li Dazhao’nun içinde bulunduğu Beijing Üniversitesi’nin öğretmen ve öğrencisi dahil üç kişi Beijing ’nin ilk parti örgütü olan Beijing Komünist Grubu’nu kurdu.

Çin’in kurucu lideri Mao Zedong’un Beijing Üniversitesi Kütüphanesi’nde çalıştığı oda (CCTV muhabiri Li Xiaozhou)

Ekim 1918’den Mart 1919’a kadar Mao Zedong, Beijing Üniversitesi Kütüphanesi’nde çalışarak 15’ten fazla Çince ve yabancı gazeteyi yönetmiş ve aylık 8 yuan maaş almıştı. Mao Zedong, Li Dazhao’yu “gerçek bir öğretmen” olarak nitelendirmişti.

Mao, daha sonra Çin’in kuzeybatısındaki Yan’an’ı ziyaret eden Amerikalı gazeteci Edgar Snow ile konuştuğunda, Li Dazhao’nun rehberliğinde “hızlı bir şekilde Marksizm yönünde geliştiğini” söyledi.

Xi Jinping, Mayıs 2014 ve Mayıs 2018’de Beijing Üniversitesi’ni iki kez ziyaret ettiğinde, okulun Marksizmin yaygınlaştırılması ve ÇKP’nin kuruluşu ile yakın ilişkisinden bahsetti.

Xi, “ÇKP’nin ana kurucuları ve bazı eski ünlü aktivistler, Beijing Üniversitesinde çalışırken veya okurken Marksist eserleri okuyarak Marksizmi yaygınlaştırmaya başladılar ve ÇKP’nin kurulmasını ilerlettiler. Bu, Beijing Üniversitesi’nin gurur kaynağıdır.” dedi.