Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşundan bu yana, Çin halkının mutluluğa ve refaha kavuşması için çaba harcadığı gibi, karmaşık bir dünyada adaleti ve barışı savunduğu, dünya barışı ve kalkınmasına da katkıda bulunduğu bildirildi.

ÇKP Merkez Komitesi Tanıtım Departmanı tarafından bugün “Çin Komünist Partisi’nin Tarihi Misyonu ve Katkıları” başlıklı önemli bir belge yayımlandı.

ÇKP’nin hem Çin’in, hem de dünyanın kalkınmasına fayda sağlamak için yoğun çaba harcadığı anlatılan belgede, “Barışçıl kalkınma, ÇKP’nin değişmez arzusu ve Çin’in ilerlemesinde başlıca etkendir.” ifadesi yer aldı.

100 yıldır barışı izleyen ve koruyan ÇKP’nin, Çin halkını hegemonyacılık değil refaha ulaştıran yeni bir kalkınma yoluna götürdüğüne işaret edilen belgede, bu yolun Çin’in kendi gelişimini hızlandırırken, dünyanın ilerlemesine de önemli katkı sağladığına vurgu yapıldı.

Belgede ÇKP’nin; kalıcı barış, evrensel güvenlik ve ortak refaha sahip, dışa açık, kapsayıcı ve güzel bir dünya oluşturmak için tüm olanaklarını kullandığı belirtildi.

Günümüzde tüm dünya ülkelerinin birçok sorunla karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekilen belgede, ülkelerin kazan-kazan ilkesine dayalı iş birliği ve ortak çaba ilkeleriyle hareket etmeleri halinde barışa ve sürdürülebilir kalkınmaya kavuşabilecekleri kaydedildi.