Siirt’te 18 yaşındaki İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanan eski Uzman Çavuş Musa Orhan, 10 yıl hapis cezası aldı. Sanık, cezası kesinleşinceye kadar tutuklanmayacak, adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı uygulanacak.

İpek Er, 7 Temmuz 2020’de Siirt Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla şikâyetçi oldu. Olaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

Genç kız, 11 gün sonra hayatına son verdi. Gözaltına alınan zanlı önce tutuklandı, sonra avukatının itirazı üzerine tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Siirt Valiliğince açığa alınan Musa Orhan, İçişleri Bakanlığı tarafından da Jandarma Genel Komutanlığından ihraç edildi.

Tutuksuz yargılanan sanık hakkında, 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istendi. Son duruşmada savcı, mütalaasını tekrar etti ve ”nitelikli cinsel saldırı” suçunun sabit olduğu gerekçesiyle sanığın tutuklanmasını talep etti.

CEZASI KESİNLEŞİNCEYE KADAR TUTUKLANMAYACAK

Ancak mahkeme, bu talebi reddetti ve kararını açıkladı. Eski Uzman Çavuş Musa Orhan, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanık cezası kesinleşinceye kadar tutuklanmayacak. Mahkeme, bu süreçte Musa Orhan’a adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı getirdi.

Kaynak: NTV