Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) Huawei Mali İşler Direktörü (CFO) Meng Wanzhou’ya yönelik tutuklama talimatı ve iade talebini kaldırması çağrısında bulundu.

Kanadalı Yargıç Heather Holmes, dün ABD’nin Meng Wanzhou’ya yönelttiği sözde dolandırıcılık suçlamasını sorgulayarak böyle bir dolandırıcılık davasının yıllar sonra herhangi bir gerçek zarara yol açmadığını söyledi. Ayrıca olayın sözde mağdurunun büyük bir şirket olduğunu ve şirkette çok sayıda insanın Huawei’nin ilgili şirketle ilişkisi hakkında bilgisi bulunduğunu sözlerine ekledi.

Meng Wanzhou’nun savunma avukatı da 13 Ağustos’taki iade duruşmasında ABD’nin Meng Wanzhou’ya yönelik suçlamalarının son derece kusurlu ve değişen teorilerle dolu olduğuna dikkat çekti.

Çin’in bu konu hakkındaki tutumunu açıklayan sözcü Hua, bugünkü günlük basın toplantısıda, “İlgili haberleri dikkate aldık. Gerçekler Meng Wanzhou olayının baştan sona siyasi bir olay olduğunu zaten tamamen kanıtladı. ABD’nin Meng Wanzhou’ya yönelttiği sözde sahtekarlık suçlaması tamamen uydurmadır. ABD’nin iddiasında Meng’in dolandırdığı HSBC bankası bile Meng Wanzhou’nun sahtekar olmadığını kanıtlayan bir belge yayınladı, bu yüzden gerçekler çok açık.” dedi.

Hua, Kanada’ya yanlış davranışını düzelterek bir an önce Meng’ı serbest bırakma ve sağ salim bir şekilde ülkesine dönmesini sağlama çağrısında bulunduklarını ekledi.