Çinli ve Türk temsilciler, dün video konferans yoluyla düzenlenen “Xinjiang Güzel Bir Yer” adlı toplantıda Xinjiang’daki gerçek durumu ele aldı.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Şevket Emin, hiçbir gücün Xinjiang’daki etnik grupların güzel yaşama kavuşma sürecinin önüne geçmeyeceğini kaydetti. Şevket Emin, “Xinjiang’da refah ve kalkınmaya zarar getirecek tüm girişimler sonunda başarısız olacaktır. Xinjiang’ın geleceği son derece parlak.” diye konuştu.

Xinjiang sakinleri ve aydınları da toplantıya video konferans yoluyla katılarak Xinjiang’daki gelişme durumundan söz etti.

Xinjiang Kaşgar Mesleki Eğitim Merkezi’nden mezun olan Ezimet Ehed, şimdi Nan (yerel ekmek çeşidi) Kültür ve Endüstri Bölgesi’nde çalışıyor. Ehed, mesleki eğitim merkezindeki kurs süreciyle ilgili şunları söyledi:

“Mesleki eğitim merkezi, beni dini aşırıcılıktan kurtardı ve mesleki beceri kazandırdı. Bu merkezler çok güzel okullardır, orada gördüğüm eğitim sayesinde şimdi güzel bir yaşama kavuştum. Ben ve ailem okulumuza çok teşekkür ederiz.”

Xinjiang Eğitim Bilimleri Üniversitesi Kimya ve Kimya Mühendisliği Fakültesi’nden Doç. Dr. Nurzat Hebibul, Turfan’da yaşayan küçük bir çocuktan doçent doktorluğa dönüşümünü anlattı.

Hebibul, “Etrafımdaki birçok akrabam, iş arkadaşım ve öğrencim benim gibi güzel eğitim gördüler. Bazı yabancı siyasetçiler ve medya kuruluşları, Xinjiang’daki etnik grupların kötü ve ayrımcı muameleye maruz kaldığını iddia ettiler, bu tamamen bir yalandır. Ben bu iddiaların yalan olduğunun somut kanıtıyım.” diye konuştu.

Toplantıya katılan Türk temsilcilerin soruları da yanıtlandı. Ayrıca Xinjiang’daki istihdam, yoksullukla mücadele ve insan haklarının korunması gibi çalışmalar hakkında bilgi verildi.

“Xinjiang Güzel bir Yer” adlı diyalog toplantısı, Çin’in Ankara Büyükelçiliği ve Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hükümeti tarafından ortaklaşa organize edildi.