Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Temsilcisi Chen Xu, Covid-19 aşılarının dünya çapında adil şekilde dağıtılması çağrısı yaptı.

Çin’in BM Cenevre Ofisi ve İsviçre’deki diğer uluslararası örgütler nezdindeki temsilcisi Chen Xu, dün BM İnsan Hakları Konseyi 47. toplantısında 63 ülke adına bir konuşma yaptı ve Covid-19 aşılarının dünya çapında adil şekilde dağıtılması çağrısında bulundu.

Chen konuşmasında, salgınla mücadelede önemli rol oynayan aşıların küresel kamu ürünü olarak sağlanması gerektiğini, ancak şu an aşıya erişimin ciddi bir sorun haline geldiğini, aşı milliyetçiliği ve aşı depolama gibi girişimlerin de kaygı verici olduğunu kaydetti.

Chen, “BM’nin aşıların dünyada adil dağıtılması çağrısını destekliyoruz. Bütün ülkelere taahhütlerini dayanışma ve işbirliği ruhu doğrultusunda somut hareketlere dönüştürme çağrısı yapıyoruz. Az gelişmiş ve gelişen ülkelerin aşıya erişimini, aşıların karşılanabilir bedelle satılmasını ve bu ülkelerdeki aşı üretiminin arttırılmasını destekliyoruz. Ayrıca gücü yeten ülkelere uluslararası işbirliğine aktif olarak katılma ve gelişen ülkelerin sürdürülebilir kalkınmasını gerçekleştirmesine yardımcı olma çağrısında bulunuyoruz.” ifadesini kullandı.