Çinli taykonotlar bugün Çin Uzay İstasyonu’nda 60 dakikalık ilk uzay dersini verdi. Böylece 8 yıllık aradan sonra Çinli taykonotlar bir kez daha uzaydan ders vermiş oldu.

Haziran 2013’te Çinli kadın astronot Wang Yaping, Shenzhou-10 uzay aracındaki diğer iki mürettebat üyesinin desteğiyle Çin genelinde 60 milyondan fazla öğrenciye ülkenin ilk canlı uzay dersini vermişti.

Çin Uzay İstasyonu’nda görevlerine devam eden taykonotlar Zhai Zhigang, Wang Yaping ve Ye Guangfu bugünkü uzay dersinde öğrencilere ders anlattı.

Zhai Zhigang, Wang Yaping ve Ye Guangfu dahil üç taykonot, Çin Uzay İstasyonu’ndan Çinli gençlere ve çocuklara uzay dersi verdi

Shenzhou-13 uzay aracındaki 3 taykonot, 60 dakikalık derste, uzay istasyonunun çalışma ve yaşam sahnelerini canlı bir şekilde tanıttı ve bir mikro yerçekimi ortamındaki sitoloji deneyleri, insan hareketi ve sıvı yüzeyindeki gerilim gibi gizemli olguları gösterdi. Taykonotlar ayrıca bu deneylerin arkasındaki bilimsel prensipleri anlattı. Ders sırasında astronotlar, video bağlantısı yoluyla yer küredeki öğretmen ve öğrencilerle gerçek zamanlı iletişimde bulundu.

Ye Guangfu, ağırlıksız koşullar altında hücre büyümesi ve gelişimi araştırmasını gösterdi.

Wang Yaping, uzayın ağırlıksız ortamında kaldırma kuvvetinin neredeyse kaybolmasından ötürü masa tenisi topunun suda kalabildiğini açıkladı.

Canlı yayınlanan ders sırasında yer kürede Çin Bilim ve Teknoloji Müzesi’nde, Guangxi eyaletinin Nanning kentinde, Sichuan eyaletinin Wenchuan kentinde, Hong Kong ve Macau Özel İdari Bölgeleri’nde de eş zamanlı olarak dersler yapıldı. Toplam bin 420 ilk ve ortaokul öğrencisi bu derslere katıldı.

Öğrenciler dersi takip ediyor