Deneyimli Çinli diplomat Fu Ying, Çin’in doğrudan rekabete hazır olduğunu söyledi.

Daha önce dışişleri bakan yardımcılığı yapan ve halen Ulusal Halk Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığını yürüten Fu Ying, G7 zirvesinin bitimine denk gelen açıklamalarında “Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında teknoloji ve ekonomi gibi alanlarda rekabetten çekinmiyoruz. Bu rekabetin, birbirini ortak gelişme ve iyileştirme arayışına iterek olumlu bir yolda ilerlemesini sağlayacak şekilde yönetilebileceğini umuyoruz.” diye konuştu.

Katıldığı bir webinarda gündeme ilişkin görüşlerini paylaşan Fu, Çin’in ideolojisini ve siyasi sistemini ihraç etme niyetinde olmadığını, ancak “büyük güçler arasındaki rekabetin genellikle hangi sistemin daha istikrarlı olduğu ve daha fazla yaratıcılığı teşvik ettiği konusunda net olduğunu.” söyledi.

Fu “Çin, bu tür bir rekabetin iş birliğini dışlamadığını biliyor. İşbirliğinin gerekli veya mümkün olduğu alanlarda -ekonomi ve ticaret, bölgesel sıcak noktalar, iklim değişikliği ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi gibi- Çin’in de ABD ile çıkarlarını koordine etmesi gerekiyor.” dedi.

Fu’ya göre, ABD son yıllarda düşüşe geçti ve dünya, yetersiz küresel liderlik nedeniyle bir dizi zorlukla karşı karşıya kaldı. Fu Ying “Ulusların Covid-19 salgınıyla yüzleşmek için iş birliği yapamaması hayal kırıklığı yaratıyor.” ifadesini kullandı.