Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çinli çalışma grubunun, Pakistan’daki patlama olayıyla ilgili soruşturmada Pakistan’la birlikte çalışmaya başladığını açıkladı.

Çinli Sözcü, Pakistan’ın terörle mücadelesine destek vermeye devam edeceklerini ve ülkedeki Çinli personelin güvenliğini de sağlayacaklarını ifade etti.

14 Temmuz’da Çin’in Pakistan’ın Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde yürüttüğü Dasu Hidroelektrik Santrali projesinin personelini taşıyan servis aracı patladı. Şimdiye kadar olayın sorumluluğunu üstlenen herhangi bir örgüt veya kişi olmadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çin’in olaya büyük önem verdiğine ve çeşitli kuruluşların personelinden oluşan Çinli çalışma grubunun Pakistan’la birlikte ortak soruşturmayı başlattığına dikkat çeken Sözcü, iki ülkenin olayın arka planını mutlaka aydınlatacağını ve patlamanın sorumlularının hak ettiği cezayı alacağını vurguladı.

Bazı analistler patlamanın, 21 Nisan günü Pakistan’ın Belucistan eyaletinin Ketta şehrinde bulunan Serena Hotel’in otoparkında meydana gelen patlama ile ilgisinin bulunabileceğini ve saldırganın Taliban’la bağlantısının olabileceğini düşünüyor.

Bu konuya da değinen Zhao Lijian, Pakistan’daki Taliban’ın Afganistan’daki Taliban’dan farklı olduğuna işaret ederek “Pakistan’daki Taliban, Pakistan hükümeti ve uluslararası toplum tarafından tanınan bir terör örgütü ve Serena Hotel patlaması dahil birçok terör saldırısının sorumluluğunu üstlendi. Afganistan’daki Taliban ise kendisini siyasi ve askeri bir örgüt ilan ederek, herhangi bir örgütün veya bireyin Afganistan topraklarını diğer ülkeleri tehdit etmek için kullanmasını yasakladıklarını açıkça belirtti ve son yıllarda Afganistan hükümeti ve uluslararası toplumla temasta bulundu.” ifadelerini kullandı.

Terörizmin insanlığın ortak düşmanı olduğunun altını çizen Sözcü Zhao, Çin’in uluslararası toplumla terörle mücadele işbirliğini güçlendirmeye ve dünya barışı ve istikrarını korumaya devam edeceğini kaydetti.