Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin’le ayrışmanın fırsatları kaçırmak anlamına geldiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Janet Yellen dün basına verdiği demeçte, Trump yönetiminin Çin mallarına karşı ek gümrük tarifesi uygulaması kararının sürdürüleceğini, Çin’den taahhütlerini yerine getirmeye devam etmesini beklediklerini ve ABD’nin uygun bir ilerleme yolunu değerlendireceğini belirtti. Öte yandan ABD Ticaret Odası tarafından önceki gün yayımlanan bir raporda, ABD ile Çin’in ayrışmasının ABD’ye yüz milyarca dolarlık büyük kayıp getireceği vurgulandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, olağan basın toplantısında söz konusu gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Hua Chunying, “İlgili haberleri gördük. ABD’de, eski ABD yönetiminin Çin’e açtığı ticaret savaşına karşı çıkan sesler daima var. Bu seslere göre, ABD’nin girişimi ülkedeki sorunları çözemeyeceği gibi, bu zararın bedelinin de kendi işletmeleri ve tüketicileri tarafından ödenmesine neden olacak.” dedi.

Hua Chunying, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin özünde karşılıklı yarara dayalı ortak kazancın yer aldığına, ticaret savaşında galip bir taraf olmayacağına ve ABD Ticaret Odası’nın raporunun bu durumu bir kez daha kanıtladığına dikkat çekti. “Çin’le ayrışmak, fırsatları kaçırmak, gelecekle ve hatta bütün dünyayla ayrışmak demektir.” ifadelerini kullanan Hua, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ABD hükümetinin, sanayi ve ticaret çevreleri ile yurtiçindeki ve yurtdışındaki kanaat önderlerinin seslerini dinleyerek, yanlış adımlarını düzeltmesini ve Çin’le temasları güçlendirerek, ekonomik ve ticari iş birliğini karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde genişletmesini temenni ediyoruz. Ayrıca, bu konudaki fikir ayrılıklarını uygun şekilde çözerek, ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde gelişmesini hızlandırmasını bekliyoruz.”