Çin’in Washington Büyükelçisi Qin Gang, Carter Merkezi ve George H.W. Bush Amerika Birleşik Devletleri (ABD)-Çin İlişkileri Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen diyalog toplantısına video konferans yoluyla katılarak konuşma yaptı.

Büyükelçi Qin Gang, 42 yıl önce Jimmy Carter ve Deng Xiaoping’in diplomatik ilişkileri kurma kararı aldıklarını, Soğuk Savaş’tan sonra ikili ilişkilerde karşı karşıya bulunulan zorluklara karşı Başkan George H.W. Bush’un temas ve diyalogla anlayış ve güveni artırmada ısrar ettiğini hatırlatarak, farklı nesillerden liderlerin ve çeşitli çevrelerin ortak çabaları sayesinde ikili ilişkilerde ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

Qin Gang, ABD vatandaşları arasında Çin’e dair yanlış anlayış ve algının arttığını hatırlatarak, ikili ilişkilerin demokrasi ile otoriterlik arasında bir zıtlaşma olarak tanımlanmasının bunun sebeplerinden biri olduğunu söyledi.

Çin’in Washington Büyükelçisi Qin Gang, bazı kişilerin Çin’i hedef alan “demokratik ülkeler ittifakı” kurmaya çalışırken, 1,4 milyar nüfusa sahip Çin’in mutlak yoksulluğu giderdiğini ve ortak refaha doğru ilerlediğini, dünyanın 2. büyük ekonomisi olarak küresel ekonomiye yüzde 30’dan fazla katkı sağladığını, hemen hemen her Çinlinin temel sağlık ve yaşlılık sigortası bulunduğunu, dünyanın yeni enerjili araçlarının yarısının en uzun otoban şebekesine sahip Çin’de kullanıldığını belirtti.

Çin’in mükemmel olmadığını kabul eden Büyükelçi Qin Gang, zorluklar ve meydan okumalar karşısında Çin’in sosyalist demokrasi sistemini daha sağlıklı hâle getirmek, devlet yönetim sistemini modernize etmek, halkın daha güzel yaşam beklentisini karşılamak ve insanlığa daha büyük katkı yapmak için reformları derinleştirdiğinin altını çizdi.

Qin Gang, “Diğer ülkelere hiçbir zaman sistemimizin dünyanın en iyisi olduğunu söylemedik, çünkü biliyoruz ki uygun olan en iyidir. Bir sistemin iyi olup olmaması, reklama değil, gerçek sonucuna bağlıdır. Çin ve ABD, karşı tarafı değiştirmeye çalışmamalı, zaten değiştiremez de. İki taraf, ideolojik engelleri kırıp ve sıfır toplamlı oyun ideolojisinden vazgeçip karşılıklı saygı temelinde barış içinde bir arada yaşamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Qin Gang, iki tarafın da Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in istediği gibi, yükümlülüklerini üstlenerek ikili ilişkileri normale döndürmesi gerektiğini sözlerine ekledi.