Çin’in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai dün yaptığı açıklamada, Alaska’da bugün gerçekleşecek Çin- Amerika Birleşik Devletleri (ABD) görüşmelerinde rasyonel bir diyalog ve iletişim süreci başlamasını umduklarını, ancak Çin’in temel çıkarlarını ilgilendiren konularda herhangi bir taviz vermeyeceğini belirtti.

Büyyükelçi Cui Tiankai, Çin medyasıyla yaptığı ortak röportajda, Alaska görüşmesinin ABD Başkanı Biden’ın göreve gelmesinden bu yana Çin ve ABD’nin üst düzey liderleri arasındaki ilk yüz yüze iletişim olduğunu söyledi.

Cui “Tüm sorunları çözecek bir diyalog beklemiyoruz, yüksek beklenti içerisinde değiliz. Umarım görüşmeler bir başlangıç ​​olabilir ve her iki taraf da samimiyetle gelir ve anlayışla ayrılır” dedi.

ABD’nin bazı müttefikleri dahil olmak üzere dünyadaki çoğu ülkenin halklarının aklında birkaç büyük soru işareti olduğuna dikkat çeken Cui Tiankai, “ABD gerçekten uluslararası ilişkilerde sorumlu bir rol oynayabilir mi? Aslında tüm ülkeler bunu sorguluyor ama pek çoğu açık konuşmaktan çekiniyor. ABD’yi bu endişeleri görmeye çağırıyoruz.” diye konuştu.

Cui ayrıca Alaska görüşmesinde Çin’in tavrını açıkça ifade edeceğini ve sözde bir “atmosfer” yaratmak için tavizler vermeyeceğini söyledi.