Çin’in Washington Büyükelçisi Qin Gang, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) açık ve kapsayıcı bir tavır benimseyerek, Çin’e yönelik ek gümrük vergilerini mümkün olan en kısa sürede kaldırmasını arzu ettiklerini söyledi.

Qin Gang, ABD-Çin İş Konseyi’nin düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, Çin’in yüksek nitelikli kalkınmasına ve yüksek seviyeli dışa açılmasına güvenle bakılması, Çin-ABD ilişkilerine yeniden güven duyulması gerektiğini vurguladı.

Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkilerinin özünün karşılıklı yarar ve ortak kazanç olduğunu vurgulayan Büyükelçi Qin, ABD’nin Soğuk Savaş zihniyetinden vazgeçtiğini söz ve eylemleriyle göstermesini temenni ettiğini dile getirdi.

Washington Büyükelçisi Qin, Çin ve ABD’nin iş çevrelerinin ekonomik ve ticari ilişkilerde baharı karşılamak için güven ve cesaret göstermeleri gerektiğini de kaydetti.

Etkinlikte, eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Çin’in eski Washington Büyükelçisi Rui Xiaojian ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Fernandez Tuskon da birer konuşma yaptı.