Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in uzay istasyonunun insanlığa yarar getiren bir uzay laboratuvarı haline getirileceğini belirtti.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında, yerküreye dönen Shenzhou-12 insanlı uzay aracı hakkında bir değerlendirmede bulundu.

Zhao, 17 Haziran’da Shenzhou-12 uzay aracıyla gönderilen 3 taykonotun uzay istasyonunda 90 gün kaldığını ve böylece Çinli taykonotların bir misyonda geçirdiği en uzun süre konusunda rekor kırıldığını aktardı.

Shenzhou-5 insanlı uzay aracının başarıyla fırlatıldığı 2002 yılından bu yana Çin’in bağımsız olarak insanlı uzay misyonları yürüttüğünü hatırlatan Zhao, Shenzhou-13 insanlı uzay aracının da ekimde fırlatılmasının öngörüldüğünü vurguladı.

Zhao, “Çin hükümeti, öteden beri uzayın barışçıl kullanımı için çaba harcamakta ve ilgili ülkelerle insanlı uzay misyonları alanında iş birliği ve iletişim yürütmekte. Çin, uzay istasyonunu insanlığa yarar getiren bir uzay laboratuvarı haline getirmek için uluslararası iş birliğini ve iletişimi genişletecek.” ifadelerini kullandı.