İlk Ulusal Gezegen Bilimi Kongresi dün Jiangsu eyaletinin Suzhou kentinde başladı.

3 gün sürecek toplantıdan edinilen bilgiye göre, Çin’in derin uzay keşif çalışmalarının hızlı şekilde ilerletilmesiyle, disiplinler arası yeni bir bilim dalı olan gezegen bilimi oluşturuldu. Gelecekte, Çinli bilim adamları gezegen bilimi ve gezegen gözlemi alanında dünyaya öncülük edebilecek bir dizi son arayış gerçekleştirecek.

Alınan bilgiye göre, gezegen bilimi esas olarak gezegenin iç yapısını, dış halka tabakasını ve bu yapı ile halka tabakasının malzemelerinin oluşum sebebi ve evrim tarihini inceliyor. Bu, fizik, astronomi, jeofizik, jeoloji, uzay bilimi, biyoloji, kimya gibi birçok geleneksel araştırma alanını kapsıyor.

14. Beş Yıllık Plan döneminde Çin, evrenin kökeni ve evrimi, yıldızlararası keşif ve Ay Keşfi gibi keşif görevlerini yürütecek. Bunlar arasında, Çin Uzay İstasyonu’nun Xuntian Teleskobunun gökyüzünden gözlem yürütmesi için 2024’te yerküreye yakın yörüngeye fırlatılması planlanıyor.

Çin Bilimler Akademisi Ulusal Gözlemevi Müdürü Chang Jin yaptığı konuşmada, “Çin Uzay İstasyonu’ndaki Xuntian Teleskobu, Çin’in Hubble Teleskobu olarak görülebilir. Ancak görüş alanı Hubble’ınkinden 300 kat daha geniştir ve taşıdığı cihazlar, dış gezegenleri doğrudan görüntüleyebilir. Bu, dış gezegen biliminin çalışması üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.” dedi.