CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin’de Devlet Üstün Bilim ve Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu. Nükleer bilim ve uçak tasarımı alanında ilklere imza atan bilim insanlarına ödülleri Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping takdim etti. Bilim insanları ödül kapsamında ayrıca 8 milyon yuan kazandı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bilimsel ve teknolojik yeniliklere olağanüstü katkılarından dolayı uçak tasarımcısı Gu Sonfeng ve ülkenin önde gelen nükleer bilim insanı Wang Dazhong’a çarşamba günü “Devlet Üstün Bilim ve Teknoloji Ödülü’nü takdim etti.

Başkent Beijing’deki Büyük Halk Sarayı’nda düzenlenen törende ödüllerini alan bilim insanları daha sonra Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilileri ile birlikte ülke çapında ve uluslararası alanda ses getiren bilim insanlara sertifika sundu. Ödül alanlar arasında akut solunum sendromu (SARS) ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede öne çıkan Zhong Nanshan’ın ekibiyle birlikte ödül alması dikkat çekti.

TEŞVİKLER ARTACAK BÜROKRASİ AZALACAK

Çin Başbakanı Li Keqiang, törende yaptığı konuşmada bilim ve teknolojideki yenilikçi çalışmaların ülkenin salgına verdiği yanıtın ve ekonomik toparlanmanın hayati bir unsuru olduğunu söyledi. Yeni teknolojik devrimden gelen fırsatı yakalamak gerektiğinin altını çizen Çin Başbakanı Li Keqiang, hedeflere ulaşmak için inovasyon kapasitesinin güçlendirilmesi ve kaynakların daha iyi tahsis edilmesi çağrısında bulundu.

Çin hükümeti olarak üzerlerine düşeni yapacakları mesajı veren Li Keqiang “İstekli, cesur ve yenilik yapma yeteneği olanlara fırsatlar sunan bir ortamı teşvik edeceğiz.” diye konuştu. Çin’de atılacak adımlar arasında vergi teşviklerinin olacağı ve inovasyonu engelleyen bürokrasinin azaltılacağını aktaran Li “Çin kendisini proaktif olarak küresel inovasyona entegre edecek. Pandemiye yanıt, halk sağlığı ve iklim değişikliği konularında dünya çağında pragmatik bir şekilde iş birliğini teşvik edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İNOVASYON İÇİN CESARET GEREK

Çin Devlet Üstün Bilim ve Teknoloji Ödülü’nü alan bilim insanı Wang Dazhong da konuşmasına ülkesinin nükleer hedeflerine yaptığı katkıdan dolayı şanslı ve gururlu hissettiğini söyleyerek başladı. Wang, bağımsız bir inovasyon için yaşam boyu araştırmalardan elde edilen bir kavrayışın ve hiç kimsenin girmediği alanlara dokunacak cesaret zorunlu olduğunu kaydetti.

Çin Bilimler Akademisi bünyesinde görevine devam eden Wang, dünyanın ilk dördüncü nesil yüksek sıcaklıklı, gaz soğutmalı nükleer reaktörü projesinin başarısı ile ses getirmişti. 1935 yılında Hebei eyaletinde dünya gelen Wang, daha önce Tsinghua Üniversitesi Nükleer ve Yeni Enerji Teknolojisi Enstitüsü Direktörü olarak görev yapmış ve çeşitli projelere başkanlık etmişti.

Ödülün diğer sahibi Gu Sonfeng ise Çin’in ilk jet eğitim uçağı Shenyang JJ-1’in ve Çin’in ilk yüksek hızlı, yüksek irtifa önleyicileri olan Shenyang J-8 ve J-8-II’nin aerodinamik tasarımından sorumluydu. Ülkedeki ilk süpersonik uçağın tasarımına da adını yazdıran Gu, 1961’den 1986’ya kadar, Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu’nun bir parçası olan Shenyang Uçak Tasarım ve Araştırma Enstitüsü’nün baş tasarımcısı ve direktörü olarak görev yaptı.

SEKİZ MİLYON YUAN VERİLECEK

China Youth Daily’nin bildirdiğine göre, ödül kapsamında Gu ve Wang’ın her birine 8 milyon yuan (1.25 milyon $) ödül verilecek. 2018 yılına kadar 5 milyon olan ödülün zaman içinde 8 milyon dolara kadar yükselmesi Çin’in bilimsel ve teknolojik gelişmeye verdiği önemi vurgularken, Global Times konuyla ilgili hazırladığı haberinde bu rakamın 2021-2025 14. Beş Yıllık Plan döneminde daha da artabileceği sinyalini verdi.

Çin Devlet Üstün Bilim ve Teknoloji Ödülü, 2019 yılında nükleer denizaltı tasarımcısı Huang Xuhua ve meteorolog Zeng Qingcun’a gitmişti.