Çin’in Londra Büyükelçiliği Sözcüsü, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın  İnsan Hakları ve Demokrasi Raporu’nda Çin’i karalamasına karşı çıktıklarını açıkladı.

Sözcü söz konusu raporda, gerçeklerin göz ardı edilerek kötü niyetle Çin’in karalandığını ve iç işlerine müdahale edildiğini vurguladı.

Sözcü, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) liderliğinde Çin halkının hızlı ekonomik büyüme ve uzun vadeli toplumsal istikrar olmak üzere iki mucize yarattığına işaret etti.

Çin’in Xinjang, Tibet ve Hong Kong işlerinin tamamen Çin’in iç işleri olduğunu vurgulayan sözcü, yabancı güçlerin bunlara karışmasına asla müsamaha göstermeyeceklerini kaydetti.

Raporda bahsi geçen, yabancı muhabirlerin Çin’de engellendiği iddiasının asılsız olduğuna dikkat çeken sözcü, çeşitli ülkelerden basın mensuplarının Çin’de yerel yasalara bağlı şekilde faaliyet göstermesinin desteklendiğini belirtti. Sözcü, Çin’in yabancı basın mensuplarına yardım ve kolaylık sağlamaya devam ederek onların meşru haklarını koruyacağını söyledi.

İnsan hakları hususuna da değinen sözcü, bu konuda örnek oluşturmayan İngiltere’nin diğer ülkeleri eleştirme hakkının da bulunmadığını ifade etti.

İngiltere’de artan yoksul nüfus, yaşam koşulları kötüleşen azınlık gruplar ve ırk ayrımcılığı gibi insan hakları sorunlarının bulunduğunu ifade eden sözcü, İngiltere’nin ayrıca Afganistan ve Irak’ta insan haklarını ihlal girişimlerinde de bulunduğunu kaydetti.

Sözcü son olarak Londra’yı kendi insan hakları sorunlarını çözerek başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmeyi sonlandırmaya çağırdıklarını aktardı.