Çin Ulusal Kalkıma ve Reform Komisyonu tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, yılın ilk yarısında Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamındaki ortak projelerde başarılar elde edildi. Çin, Kuşak ve Yol ülkeleriyle ekonomik ve ticari iş birliğinin hacmi ve kalitesinde çifte yükseliş gördü.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu sözcüsü Meng Wei, bugün yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yılın ilk yarısında, ülkemizin Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle mal ticareti hacmi 824,55 milyar ABD dolarını bularak geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 37,9 arttı; Kuşak ve Yol güzergahındaki finansal olmayan doğrudan yatırım hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 oranındaki artışla 9,58 milyar ABD dolarına, müteahhitlik projelerinden tamamlanan ciro ise yüzde 10,6’lık artışla 39,35 milyar ABD dolarına çıktı.”

Meng Wei’ye göre, Çin-Avrupa yük tren seferlerinin başlatılmasından bu yana geçen 5 yılda, bu kapsamdaki 73 demiryolu hattı, 23 Avrupa ülkesindeki 168 şehre ulaşarak Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayacak büyük bir uluslararası ticaret arteri oluşturdu. Bununla birlikte, Çin-Avrupa tren seferlerinin operasyon kalitesi de yüksek seviyede korunmaktadır. Yılın ilk yarısında işletilen 7 bin 377 tren seferinde konteynerlerin doluluk oranı yüzde 98’e ulaştı.

Bu yılın ilk yarısında, Çin işletmelerinin yurt dışındaki başlıca projelerinin inşası istikrarlı bir şekilde ilerletiliyor.

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşası yüksek nitelikli bir şekilde ilerletiliyor. Çin-Laos Demiryolu, Jakarta-Bandung Yüksek Hızlı Treni, Çin-Tayland Demiryolu ve Macaristan-Sırbistan Demiryolu inşası sorunsuz bir şekilde sürüyor.