China Daily / Dan Steinbock

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’na sadece 3 ay kaldı ve Çin olimpiyatlara en zor dönemde hazırlanıyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) 2015’te, 2022 Kış Olimpiyatları’nı Beijing’e vermeyi kararlaştırdığında dünya çok farklı görünüyordu. Şimdi beklentiler Covid-19 salgını nedeniyle 1 yıldan uzun bir süre için Temmuz-Ağustos 2021’e ertelenen Tokyo Olimpiyatları tarafından belirleniyor.

Olimpiyat Oyunları daha önce -iki dünya savaşı sırasında- ertelenmiş olsa da olimpiyatlar ilk kez bu sefer ertelendi. Ve şimdi, Tokyo’daki salgın durumunun aciliyeti nedeniyle olimpiyatlar büyük ölçüde kapalı kapılar arkasında yapıldı. Ama Tokyo Olimpiyatları’nın aksine Beijing Kış Olimpiyatları salgını büyük ölçüde kontrol altına alan, ekonomik faaliyetleri yeniden başlatan ve pozitif ekonomik büyüme gerçekleştirilen Çin’de yapılacak.

Çin’in dışında salgının kontrol altına alınmasındaki başarısızlık ve aşı eşitsizliği insanların salgınla bağlantılı çektiği acıları ve ekonomik rahatsızlığı uzattı. Bazı ülkelerde son zamanlarda Covid-19’un ve Çin’in 14 eyalet bölgesinde de görülen oldukça tehlikeli Delta varyantının yeniden ortaya çıkması riskleri ortaya koyuyor. Yine de bu koşullarda Çin’in Kış Olimpiyatları’nı düzenleme kararlılığı uzun ve karanlık salgın tünelinin ucunda görülen ışığı temsil ediyor.

YENİ AKILLI ENERJİ AĞLARI TEKNOLOJİLERİ

IOC, Tokyo olimpiyatları gibi sadece Çinli seyircilerin 2022 Kış Oyunları’na izleyici olarak katılmasını öngördü. Bu nedenle yayıncılar özellikle de ülke içinde Çin Merkezi Televizyonu, Avrupa’da Eurosport ve Amerika’da NBCUniversal dünyada olimpiyat rüyasının devam ettirilmesinde hayati bir rol oynayacaklar. Maliyetler artar ve çevre etkileri yükselirken, olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapma gururu son zamanlarda cazibesinden bir şeyler kaybetti. Beijing 2008 Olimpiyatları kirlenme nedeniyle bazı aralar vermek zorunda kaldı. Olimpiyat meşalesi Beijing, Yanqing ve Zhangjiakou’yu ziyaret ederken, 3,9 milyar dolarlık tahmini bütçesi ile Kış Olimpiyatları daha yeşil bir Çin’i gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

2008 Olimpiyatları için yapılan tesislerin birçoğunu yeniden kullanacak olan Beijing Kış Olimpiyatları oyunları daha geniş bir bölgenin sürdürülebilir kalkınma planlarına dâhil etmeyi, temiz enerji, yeşil teknoloji, çevrenin iyileştirilmesi ve hava kalitesine odaklanmayı hedefliyor. Beijing şubat ayında Kış Olimpiyatları için kullanılacak 26 mekânın, Beijing Jingneng Power Co, China Huadian Corporation ve Devlet Beijing Elektrik Enerjisi Ağı’nın iş birliği sayesinde tamamen yenilenebilir enerji ile çalıştırılacağını ilan etti. Olimpiyatlar için akıllı enerji planlama ağlarının bütünleştirilmesini öngören bu çabalar kış olimpiyatlarının gerçekleştirileceği üç şehirde, muhtemelen yeni akıllı enerji ağları teknolojilerinin ve yenilenebilir enerji üretiminin gelişmesini sağlayacak.

2022 KIŞ OLİMPİYATLARININ AÇILIŞ TÖRENİ ULUSAL STADYUM’DA YAPILACAK

Güney Kore’nin Pyeongchang kentindeki 2018 Kış Olimpiyatları’nda Çinli atletler 102 yarışmasının sadece yarısına katıldı. Dolayısıyla, 2022 Kış Olimpiyatları’nın 109 yarışmasının tamamına katılma hakkı kazanmak Çinli atletlerin birincil amacı haline geldi ve 2019’da Çin’de ulusal takımlarda antrenman yapan 3 bin 300 atlet vardı. Bu bir önceki dönemdeki sayısının 11 katından fazla.

Çin 2022 Kış Olimpiyatlarından önce Avrupa’daki birkaç önde gelen kış sporları ülkesi ile Çinli atletlere ev sahipliği yapıp eğitmeleri için anlaşmalar imzalarken, Çinli atletlerin performanslarının zayıf olduğu dallarda yabancı antrenörlerle anlaşmalar imzaladı.

2010’ların ortalarından bu yana bu amaçlara ulaşmak için özellikle Buz ve Kar Sporları Geliştirme Programı (2016-25) ve ilgili altyapı yatırımları olmak üzere, birkaç büyük girişim başlatıldı. Bu girişimler ulusal fitness planı (2016-20) ve buz-kar tesisleri programı (2016-22) ve buz-kar turizmi (2021-23) dâhil, Çin’in yeni oluşmakta olan kış sporları sanayisini güçlendirmeyi amaçlayan birkaç programla desteklendi. 2025’li ilgili hedefler de iddialı; kış sporları yapan Çinlilerin sayısını 300 milyona çıkarırken, sanayinin değerini 115 milyar dolara ulaştırmak. 2008 Yaz Olimpiyatları’nda olduğu gibi, 2022 Kış Olimpiyatlarının açılış töreni de Beijing yakınlarındaki, halk arasında “Kuş yuvası” olarak bilinen Ulusal Stadyum’da yapılacak.

OLİMPİYATLARDA DOSTLUK VE DAYANIŞMA RUHU CANLI TUTULMALI

Salgının dünyanın bazı bölgelerinde şiddetli biçimde devam ettiği ve dünyayı bölmek için yersiz girişimlerin yapıldığı bir dönemde Çin’in “Ortak Bir Gelecek İçin Hep birlikte” olimpik düsturunun ciddiye alınması gerekir. Babam gençken 1940 Olimpiyatları’nda halter antrenörüydü ve dünya yönünü kaybedip savaşa girince 5 yılını savaş cephelerinde harcamak zorunda kaldı. Ben daha şanslıydım. Bir yüzücü olarak spor kariyerimde, daha sonra 1972 Münih Olimpiyatları’nda rekor sayıda 7 altın madalya kazanan Mark Spitz’le beraber yüzme şansım oldu. Arkadaşlarımın çoğu kış sporlarını seçti. Sadece çok azı olimpiyatlara da katılırken, hiçbiri insan olarak bizi sağlıklı, güçlü ve umarım daha mutlu yapan bu deneyimleri unutmadı. Uygun biçimde yapıldığında spor, yarış ve iş birliği yoluyla gençleri hayata hazırlar. Boykot böler, dostluk birleştirir.

Gelecek yıl 4-20 Şubat arasında dünyanın gözü Beijing, Yanqing ve Zhangjiakou’nun üzerinde olacak. Olimpiyatlarda yarışma rüyası bir kişinin kişisel potansiyellerini aşabilir ama dostluk ve dayanışma ruhu ile canlı tutulması da zorunludur.