Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA), ülkede Uzay Günü olması vesileyle yaptığı duyuruda, Çin’in ilk Mars gezginine “Zhurong” isminin verildiğini açıkladı.

Çincede Mars’a Huoxing (ateş gezegeni) dendiğinden, Çin mitolojisindeki ateş tanrısının isminin, yani Zhurong’un, ülkenin ilk Mars gezginine verilmesi özel bir anlam taşıyor.

CNSA Başkan Yardımcısı Wu Yanhua söz konusu gelişmeye ilişkin açıklamasında, ateşin insanlığın atalarına sıcaklık ile aydınlık getirdiğini ve insanlık medeniyetini aydınlattığını vurguladı.

Wu, Zhurong kelimesindeki zhu’nun (Çincede dilek), insanlığın evreni keşfetmesi konusundaki iyi dilekleri ve rong’un (Çincede entegrasyon ve iş birliği) ise, Çin’in uzayın barışçıl kullanımı ve insanlık için kader ortaklığını inşa etme vizyonunu yansıttığına işaret etti.

CRICNSA tarafından açıklanan bilgilere göre, Zhurong adlı Mars gezgini, 1,85 metre yüksekliğe ve 240 kilogram ağırlığa sahip. Zhurong’un tasarım ömrü 3 Mars ayı ve bu da yaklaşık 92 dünya gününe denk geliyor. Zhurong görevi kapsamında, kızıl gezegenin yüzey kompozisyonu, madde türleri ve dağılımı, jeolojik yapısı ile meteorolojisi hakkında keşif çalışmaları yapacak.