Haber / Yorum: Mehmet Emre Öztürk

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderleri perşembe günü Beiijing’deki Tian’anmen Meydanı’nda ÇKP’nin 100’üncü yıl dönümü için bir araya geldi.

1921 yılında Shanghai’da 50 genç ile kurulan ÇKP, uzun süren bir yolculuk ardından bugün 95 milyon kişilik bir aileye dönüşmüş durumda.

Gençlik yıllarında ÇKP’nin çeşitli kadrolarında yer almış ve halka hizmet inancı ile ülkenin liderliğini sürdüren Xi Jinping, “1921’den beri, ÇKP bayrağı altında, nesilden nesile genç Çinliler, gençliklerini partinin ve halkın davasına adayıp ulusu gençleştirme çabasının öncüsü oldular.” diyerek geleceğin gençlere ait olduğunu vurguladı.

Çin Komünist Gençlik Ligi üyeleri, törenin başında yaptıkları konuşmada ülkenin geleceğe emin adımlarla ilerleyeceğini tüm dünyaya göstermiş oldu. 1921’de başlayan mücadele ruhu Birinci Dünya Savaşından sonra emperyalizmin Çin’in toprak bütünlüğünün bozması ve Ekim Devrimi’nden gelen Marksizm kavramın etkisi Çinli gençler için tetikleyici bir etki taşıyor.

Bu ruhun ÇKP tarafından yaşatılması gelecek yüzyılları garanti altına almak ve emperyalizme karşı mücadelenin zaferini sürdürmek için büyük önem arz etmekte. Tören esnasında söz alan dört genç, “Bugün ÇKP’ye bir söz veriyoruz: Çin Halk Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılı olan 2049’a kadar Çin’i büyük bir modern sosyalist ülke haline getirmek ve ulusun büyük gençleşmesini sağlamak için gençler her zaman sosyalist davada savaşmaya hazırdır.” dedi.

VATAN İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞMAK

Beijing Jiaotong Üniversitesinde makine mühendisliği alanında doktora adayı olan Du Chaofan, “Büyük görev ve sorumluluğumuzun kesinlikle farkındayız ve her zaman ülkenin gelişimine katkıda bulunacağız.” sözünü verdi.

Beihang Üniversitesi lisans öğrencisi olan Zhang Xi ise, “Bir lisans öğrencisi ve ÇKP üyesi olarak çağın beklentilerini karşılamalı ve diğer gençler için rol model olmalıyız. Geleceğin mühendisi olarak, güçlü bir Çin’in inşasına katkıda bulunmaya da hazırım.” diyerek görev üstlendi.

Her ülkede olduğu gibi genç nesillerin geleceği yönlendirmesi kaçınılmaz bir gerçek olarak önümüze çıkıyor. “Asıl niyeti unutma, özlem gelecek için ve sen yüz yıl daha genç kalacaksın. Mücadele et ve genç ol!” sözlerini Tian’anmen Meydanı’nda haykıran Çin gençliği, vatan borçlarını misli ile ödemeye hazır oldukları bir kez daha gösterdi.