China Daily

Covid-19 salgınının hâlâ dünyanın birçok bölgesini kasıp kavurmasına ve yıkıcı ekonomik etkiler yaratmasına rağmen Çin’in ekonomisi kendini topladı. Bu yılın ilk yarısının ticaret ile yatırım rakamları, asıl olarak hükümetin kontrol önlemleri ve iş dünyasına verdiği geniş politika desteği sayesinde, Çin ekonomisinin sağlamlık ve esnekliğini yansıtıyor.

Genel Gümrük İdaresi’nin salı günü açıkladığı verilere göre, ülkenin dış ticareti yılın ilk altı ayında yıllık bazda, tarihin en iyi performansını göstererek, yüzde 27,1 artarak 18,07 trilyon yuan’a (2,29 trilyon dolar) çıktı. Salgın öncesi 2019’daki düzeye karşılaştırılsa bile büyümenin yüzde 22,8 artış göstermesi dikkate değer. Bu sağlam bir ekonomik toparlanma ve Çin ihracatı için güçlü bir küresel talep olduğunu gösteriyor.

Yatırım cephesinde ise devasa piyasası ve yatırım ortamındaki kayda değer iyileşmelerin cezbettiği yabancı sermaye kıta Çin’ine akmaya devam ediyor. Doğrudan yabancı yatırımlar yılın ilk altı ayında yıllık bazda yüzde 28,7 artarak 607,84 milyar yuan’a çıktı. Ticaret Bakanlığı çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu rakamın 2019 rakamlarını da yüzde 27,1 aştığını belirtti.

ÇİN KÜRESEL TOPARLANMAYA DESTEK OLUYOR

Özellikle ülkenin farklı yerlerinde zaman zaman yerel olarak bulaşan Covid-19 vakalarının bildirildiği dikkate alındığında, bu başarılar kolay kazanılmadı. Örneğin, Guangdong eyaletinin Shenzhen kentindeki Yantian Limanı’nın faaliyetleri, bölgede mayısın sonunda koronavirüs vakalarının tespit edilmesinden sonra normal düzeyinin yüzde 30’una indirildi. Ancak, dünyanın en yoğun dördüncü limanının evrak işlerinin alacağı zamanı kısaltmak ve gemilerin diğer limanlara gönderilmesini hızlandırmak için başlattığı “acil durum tepki planı” sayesinde limanın faaliyetleri Haziran sonlarında normale döndü. Bu Çin’in acil durumlarla mücadele kapasitesinin önemli ölçüde arttığını gösteriyor.

Çin’in güçlü ekonomik performansı dünyanın geri kalanı için bir nimettir, çünkü -geçen yıl pozitif büyüme gösteren tek büyük ekonomi olan- Çin şimdiye kadar 100’den fazla ülke ve uluslararası örgüte 500 milyon dozdan fazla aşı -bu küresel Covid-19 aşı üretiminin altıda birine denk- ve ham madde sağladı.

Çin’in güçlü bir büyüme ivmesini sürdürmek için, ülke ihracatının salgının yarattığı birçok sıkıntının yanı sıra işlemci yongaları gibi endüstri ana parçalarının küresel akışındaki aksamaların üstesinden gelmiş olması, Çin’in küresel tedarik zincirlerinde yeri doldurulmaz bir rol oynadığının altını çiziyor.