Haber: CRI Türk Haber Merkezi

Çin ekonomisi pandemi sürecinde en iyi performans gösteren ekonomi olarak öne çıktı. Büyümenin yanı sıra istihdam artışı, üretimde kullanılan emtia fiyatlarındaki normalleşme ve ödemeler dengesindeki sıkı duruş ekonominin 2022 için de sağlam sinyaller verdiğini gösterdi.

Hamburg Çin Zirvesi – Avrupa Forumu’nda Çin ekonomisinin pandemi performansını anlatan Başbakan Yardımcısı Liu He, istikrarlı ve sürdürülebilir makroekonomik politikalara vurgu yaptı. İç piyasada küçük ve orta ölçekli işletmelere ve dışardan gelen yatırımcılara güvenilir bir ortam sunulduğunu belirten He, “Gelecek yıl Çin ekonomisine güvenimiz tam.” ifadesini kullandı.

Çin ekonomisinin 2021 yılı için yüzde 6’nın üzerinde bir büyüme beklentisi var ve Çin ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 12,7 büyüyerek bu beklentilerin karşılanacağı mesajını verdi. Başbakan Yardımcısı He, gelecek yıl için Çin ekonomisinin daha iyi bir iş ortamı yaratmak üzere çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

AVRUPA-ÇİN EKONOMİK ORTAKLIĞI

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, pandemi sürecinde Çin ve Avrupa ülkeleri arasındaki iş birliğine vurgu yaparak iki ortağın güçlenen pragmatik ekonomik ve ticari iş birliğine devam etmesi gerektiğini ifade etti. He, tedarik zincirinin sürdürülmesi, karbon salınımının azaltılması, yatırımların devem etmesi gerektiğini de vurguladı.

Liu, Çin ve Avrupa’nın Asya-Avrupa bağlantısının inşasını desteklemesi, diyalog ve tartışma yoluyla karşılıklı anlayışı geliştirmesi ve endişe verebilecek konularında fikir birliğine varmaya çalışması gerektiğini kaydetti.