Çin Devlet Döviz İdaresi’nin bugün açıkladığı verilere göre, Haziran sonu itibarıyla Çin’in döviz rezervleri ölçeği 3 trilyon 214 milyar ABD Doları’nı buldu. Döviz rezervleri ölçeği Mayıs sonuna göre yüzde 0,24 daralarak 7,8 milyar ABD Doları azaldı.

Çin Devlet Döviz İdaresi Başkan Yardımcısı Wang Chunying, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını, aşının ilerlemesi ve büyük ülkelerin para ve maliye politikası beklentileri gibi faktörler nedeniyle ABD Doları endeksinin yukarı yönlü dalgalandığını ve ana ülkelerin finansal varlıkların fiyatlarının genel olarak arttığını kaydetti.

Wang Chunying, bunun yanı sıra, ABD para birimi olmayan para birimlerinin ABD Doları’na çevrilirken miktarının düşmesi ve varlık fiyatlarındaki değişiklik gibi faktörlerden dolayı Haziran ayının döviz rezervleri ölçeğinin düştüğünü belirtti.

Çin’in Minsheng Bankası’nın baş araştırmacısı Wen Bin, küresel ekonomideki genel toparlanmayla birlikte dış talebin iyileştiğini ve Çin’in dış ticaretinin hızlı büyümeyi sürdürdüğünü, ticaret dengesinin genişlediğini ifade etti.

Wen Bin, menkul kıymet yatırımlarının net bir giriş eğilimi gösterdiğini ve uluslararası gelir ve gider açısından Çin’in döviz rezervlerinin büyümesi için bir destek sağlandığını kaydetti.

Wang Chunying, mevcut küresel ekonomik toparlanmada hâlâ birçok belirsiz unsurlar bulunduğuna işaret etti. Wang, Fed’in para politikasının planlanandan önce değişme riskinin ve uluslararası finans piyasasındaki dalgalanmaların ve büyük ölçekli sermaye akışlarının etkisinin önlenmesi gerektiğini dile getirdi.