Çin’in Belarus’a bağışladığı Covid-19 aşıları dün ülkenin başkenti Minsk’e ulaştı.

Belarus Sağlık Bakanı Dmitriy Pineviç ve Çin’in Minsk Büyükelçisi Xie Xiaoyong, havalimanında düzenlenen teslimat törenine katıldı.

Belarus’a karşılıksız olarak sağladığı Covid-19 aşıları nedeniyle Çin’e teşekkürlerini sunan Pineviç, Çin’in bu girişiminin iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin sınamalara dayanabildiğini bir kez daha kanıtladığını kaydetti.

Covid-19 salgınının ortaya çıktığı ilk dönemde, Belarus’un Çin’e tıbbi malzeme yardımı sağlayan ilk ülkeler arasında yer aldığını hatırlatan Pineviç, salgının Belarus’ta da yayılmaya başlamasından sonra Çin hükümeti ve halkının ülkesine karşılıksız olarak büyük miktarda koruyucu giysi ve test kiti sağladığını belirtti.

Bakan Pineviç, ayrıca Çin aşılarının güvenli ve etkili olduğunu, Belarus halkının can güvenliğinin korunmasına büyük yardım sağlayacağını kaydetti.

Çin’in Minsk Büyükelçisi Xie Xiaoyong, Çin’in Belarus’la salgınla mücadele alanındaki iş birliğini güçlendirmeye, ülkeye elinden geldiğince yardım sağlamaya devam etmeye hazır olduğunu vurguladı.

Çin’in Belarus’a bağışladığı aşıların Sinopharm şirketi tarafından geliştirilen Covid-19 aşıları olduğu öğrenildi.