Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, 2020’de Çin nüfusu artmaya devam etti.  

Ancak ülkenin nüfusunun genel olarak artmasıyla birlikte farklı bölgelerde farklı durumlar gözlendi.

Açıklanan verilere göre, en az 14 şehirde kayıtlı nüfusun doğal büyüme oranı düştü. Bunlar arasında Çin’in kuzeydoğu bölgesinde yer alan Shenyang gibi kentler ve Yangtze Nehri Deltası’nda bulunan Wuxi gibi kentler yer alıyor.

Jilin Üniversitesi Kuzeydoğu Asya Araştırma Enstitüsü’nden Profesör Yi Baozhong, Çin’in kuzeydoğu bölgesinde nüfusun doğal büyüme oranının nispeten düşük olduğunu ve bunun genç nüfusun göçüyle ilgili olduğunu belirtti. Yi Baozhong, bölgedeki ekonomik gerileme ve iş fırsatlarının azalması gibi nedenlerle birçok gencin Çin’in güneydoğu kıyılarına aktığına işaret etti.

Ancak Wuxi, Changzhou, Zhenjiang ve Yangzhou gibi doğu sahil bölgelerinde görece gelişmiş kentlerdeki nüfus da düştü. Bu kentlerin birçoğu Çin’in ikinci en büyük ekonomik eyaleti olan Jiangsu eyaletinde yoğunlaşmıştır.

Bir yandan Jiangsu’nun ekonomisi gelişmiş durumda, sanayileşme ve kentleşme daha erkendir. Daha önce uygulanan “tek çocuk” politikası eyalette daha sıkı bir şekilde hayata geçirilmişti. Uzun süredir doğum oranı nispeten düşük olmuştur. Diğer yandan, imalat sektörüne odaklanan Jiangsu eyaletinin eyalet dışından çektiği insan akışı da nispeten az.

Geleceğe bakıldığında, giderek daha fazla Çin şehrinde nüfus artış hızının düşmesi bekleniyor.