Çin Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi’nde dün, Çin’in sunduğu “uluslararası güvenlik alanındaki iş birliğinden barışçıl faydalanmayı ilerletme” kararının onaylanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, söz konusu karar ve Çin’in bu konudaki tutumu hakkında bilgi verdi.

Sözcü, kararda, bilim ve teknoloji ile ilgili uluslararası iş birliğinden barışçıl şekilde faydalanılmasının ekonomik ve toplumsal gelişmelerin ilerletilmesi için taşıdığı büyük önemin vurgulandığını belirtti. Wang konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kararda ayrıca, ülkelere, nükleer silahların uluslararası çapta yayılmasını önleme yükümlülüklerini üstlenme ve bu sırada gelişen ülkelerin bilim ve teknolojiyi barışçıl olarak kullanmasına irrasyonel kısıtlamalar getirmeyi sonlandırma çağrısında bulunuldu.

Kararda ‘uluslararası güvenlik alanındaki iş birliğinden barışçıl faydalanmayı ilerletme’ konusunun BM Genel Kurulu’nun gündemine dahil edildiği vurgulandı. BM Genel Sekreteri’nden de tüm üye ülkelerden görüş alması ve önümüzdeki yıl düzenlenecek BM 77. Genel Kurulu’na bir rapor sunması talep edildi.

Kararın onaylanması, BM Genel Kurulu çerçevesinde açık, kapsayıcı ve adil bir diyalog süreci başlatıldığını simgeliyor. Karar, ülkelerin bilim ve teknolojiyi barışçıl olarak kullanma hakkının korunması, bütün halkların bilim ve teknolojinin gelişiminden yarar görebilmesinin sağlanması, ayrıca bilimsel ve teknolojik gelişimin getirdiği güvenlik tehditlerinin uygun bir şekilde göğüslenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Söz konusu karar, Çin’in çok taraflılığı uygulamak, dünya barışını korumak ve ortak kalkınmayı ilerletmek için attığı somut adımların bir simgesi. Gelişen ülkelerin ortak tutumunu sergileyen bu karar aynı zamanda uluslararası toplumun ortak çıkarlarına da uyuyor. Çin, diğer taraflarla birlikte BM Genel Kurulu çerçevesindeki diyalog sürecini ilerletmeye devam edecek.”